Udany start Boe-CFT

0

Po latach opóźnień – pierwszy start załogowej misji pojazdu CST-100 Starliner.

Piątego czerwca 2024 po raz pierwszy wystartowała misja załogowa pojazdu CST-100 Starliner firmy Boeing.

Do startu doszło 5 czerwca 2024 o godzinie 16:52 CEST. Start odbył się z wyrzutni LC-41 na Florydzie za pomocą rakiety Atlas 5 w konfiguracji N22. Start przebiegł prawidłowo i pojazd CST-100 Starliner – po raz pierwszy z załogą na pokładzie – wszedł na poprawną orbitę wstępną. Oznaczenie tego lotu to Boe-CFT.

Załogę misji stanowi dwójka doświadczonych astronautów:

  • Barry Wilmore (3 lot, NASA)
  • Sunita Williams (3 lot, NASA)
Zapis startu misji Boe-CFT / Credits – NASA

Celem misji Boe-CFT jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Do ISS pojazd dotrze w czwartek, 6 czerwca. Misja Boe-CFT ma trwać od 8 do 10 dni. W trakcie lotu, w tym pobytu na ISS, nastąpi seria testów i demonstracji pojazdu CST-100 Starliner, związanych z funkcjonowaniem tego statku kosmicznego. Zostaną sprawdzone m.in. procedury podejścia do Stacji, możliwości funkcjonowania na ISS i demonstracja “szalupy ratunkowej”.

Misja Boe-CFT następuje cztery lata po podobnej misji, którą przeprowadziła firma SpaceX dla swojej kapsuły Dragon 2 (oznaczenie tamtego lotu to SpX-DM2). Wówczas w locie wzięli udział astronauci NASA Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Wraz z misją SpX-DM2 pojazdy Dragon 2 wykonały łącznie 13 misji na orbitę (jedna z nich obecnie trwa – Crew-8).

Po udanej misji Boe-CFT NASA ma korzystać zamiennie z pojazdów CST-100 Starliner oraz Dragon 2 do długoterminowych lotów na ISS. Pierwszy regularny lot Starlinera planowany jest obecnie na styczeń/luty 2025 roku. W skład czteroosobowej załogi ma wejść dwójka astronautów NASA, astronauta z Kanady i astronauta z Japonii.

Misja Boe-CFT jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Leave A Reply