Nowa mapa Antarktydy – Bedmap2

0

Opublikowano nową mapę podłoża skalnego Antarktydy. Mapa nosi nazwę Bedmap2 i jest znaczącym skokiem jakościowym w stosunku do mapy Bedmap z 2001 roku. Mapę opracowano m.in. z danych satelitarnych.

Antarktyda to bardzo niegościnny, odległy kontynent, prawie w całości pokryty lodem. W niektórych miejscach grubość pokrywy lodowej przekracza 3 km. Ten lód to ponad połowa ziemskich zasobów słodkiej wody.

Co znajduje się pod lodem? Jaki kształt ma podłoże skalne? Od lat próbowano odpowiedzieć na to pytanie. Dopiero w ostatnich dekadach, dzięki danym z satelitów, lotów samolotów oraz najnowszych technologii, możliwe było „spojrzenie poniżej” grubej warstwy lodowej.

W 2001 roku stworzono ogólną mapę podłoża skalnego Antarktydy o nazwie Bedmap. 12 lat później opublikowano bardziej szczegółową mapę Bedmap2, przy której wykorzystano dane m.in. z satelity NASA o nazwie ICESat (Ice, Cloud and Land Elevation Satellite) oraz pozycjonowania GPS. Część danych uzyskano dzięki innym metodom obserwacyjnym, np. dedykowanym lotom samolotów. Mapa Bedmap2 jest zatem przykładem efektu, jaki dziś jest technologicznie możliwy do uzyskania przy skorzystaniu z różnych źródeł danych i ich odpowiedniej obróbce. Poniższe nagranie prezentuje krótki opis mapy Bedmap2.

{youtube}usDzh7l5HZw{/youtube}

Mapa Bedmap2 / Credits – NASA

Uzyskana mapa pozwoli na lepsze zrozumienie warunków panujących pod antarktyczną pokrywą lodową. Ponadto, ukształtowanie podłoża skalnego może mieć duży wpływ na kierunek i szybkość ruchu mas lodowych. Warto tu zauważyć, że właśnie ukształtowanie podłoża skalnego Antarktydy jest ostatnią „wielką” niewiadomą, która kształtuje ruch lądolodów na tym kontynencie. Z kolei przemieszczanie się antarktycznych mas lodowych i ich uwalnianie się do oceanów, jest w ostatnich latach coraz ważniejszym tematem badań dla klimatologów. W tych pracach mapa Bedmap2 może przynieść bardzo duże korzyści.

(NASA)

{module [526]}

Comments are closed.