Udany start ATV-4 (05.06.2013)

0

Piątego czerwca, o godzinie 23:52 CEST, nastąpił udany start rakiety Ariane 5. Na pokładzie tej rakiety znajdował się europejski pojazd bezzałogowy ATV-4 „Albert Einstein”. Celem ATV-4 jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Europejski pojazd bezzałogowy ATV służy do transportu sprzętu, eksperymentów, zapasów oraz paliwa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja ATV-4 jest czwartą wyprawą ku ISS.

Do startu ATV-4 doszło 5 czerwca o godzinie 23:52 CEST. Start nastąpił z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Okienko startowe wynosiło zaledwie jedną sekundę. Start odbył się zgodnie z planem. W chwili pisania tego artykułu (6 czerwca, godzina 00:10 CEST) trwa faza przygotowań do dwóch ostatnich odpaleń górnego stopnia Ariane 5, po którym ATV-4 zostanie umieszczony na wstępnej orbicie.

Podróż do ISS zajmie statkowi 10 dni, w trakcie których nastąpi seria testów systemów pojazdu. Cumowanie do tylnego portu modułu Zwiezda zaplanowane jest na 15 czerwca. Wcześniej jednak port cumowniczy zostanie zwolniony przez rosyjski transportowy statek Progress 51P (oznaczenie rosyjskie – M-19M).

Statek ATV-4 został wypełniony około siedmioma tonami ładunków, w tym rekordową ilością ładunku „suchego”, którego załadowano niemal 2,5 tony. W zbiornikach statku znajduje się też rekordowa ilość wody – 565 kg. Łącznie zbiorniki ATV-4 wypełnione zostały także paliwem o masie niemal 3,5 tony. Całkowita masa ATV-3 wynosi 20325 kg – jest to najcięższy ładunek, jaki kiedykolwiek został wyniesiony za pomocą europejskiej rakiety.

Z charakterystycznych ładunków zabieranych przez europejski statek transportowy na stację ISS na uwagę zasługuje m.in. drukarka 3-D (drugie zdjęcie w galerii tego artykułu), która została specjalnie przystosowana do pracy w warunkach mikrograwitacji. ATV-4 przewiezie także posiadającą masę 80 kg zapasową pompę wodną dla modułu Columbus. Łącznie w statku znajdzie się ponad 1400 przedmiotów, które zostały odpowiednio sprawdzone pod względem bezpieczeństwa ich wykorzystania na stacji ISS.

ATV-4 będzie przedostatnią misją europejskiego statku transportowego do stacji ISS. Na kwiecień 2014 roku planowana jest ostatnia misja ATV. Na bazie zebranych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań technologicznych Europejczycy zaprojektują i dostarczą Amerykanom moduł serwisowy dla kapsuły MPCV Orion (pierwszy raz moduł ze statkiem polecą w ramach testowej misji bezzałogowej w 2017 roku).

(PFA)

{module [346]}

Drukarka 3D, zainstalowana na pokładzie ATV-4 / Credits - ESA

Comments are closed.