Testy silnika RocketMotorTwo dla prywatnych statków kosmicznych

0

25 sierpnia firmy Scaled Composites i Sierra Nevada Corp. przeprowadziły kolejny, siódmy od kwietnia 2009 roku, test silnika rakietowego RocketMotorTwo (RM2) budowanego przez Sierra Nevada Corp., przeznaczonego do napędzania statków SpaceShipTwo i Dream Chaser.

SpaceShipTwo to samolot rakietowy budowany przez Scaled Composites, który po wyniesieniu na wysokość kilkunastu kilometrów przez samolot WhiteKnightTwo będzie dokonywał turystycznych (a także badawczych) lotów suborbitalnych, a więc na wysokość ponad 100 km. Loty te będzie organizowała od 2012 lub 2013 roku firma Virgin Galactic.

Dream Chaser to niewielki załogowy wahadłowiec konstruowany przez firmę Sierra Nevada Corp., który będzie wynoszony na orbitę rakietą Atlas V. Będzie on napędzany również silnikiem RM2. Pierwsze, jeszcze bezzałogowe testy wahadłowca odbędą się prawdopodobnie w 2013 roku.

Dotrzymanie powyższych terminów w dużym stopniu zależeć będzie od postępów w pracach nad silnikiem RM2, który będzie kluczowy dla obydwóch statków. Ostatni test polegał na zapłonie silnika na 55 sekund. Odpowiada to czasowi, przez jaki silnik będzie musiał pracować, by SpaceShipTwo mógł osiągnąć zakładaną wysokość 110 km. Poprzedni test trwał tylko 40 sekund, zatem dopiero teraz silnik pracował przez cały wymagany czas. Według oceny Scaled Composites test przebiegł pomyślnie i zrealizowano wszystkie jego cele.

Silnik RM2 jest unikatowym, hybrydowym silnikiem, zasilanym paliwem mieszanym – ciekłym i stałym. Nie podano konkretnych informacji o wykorzystanym paliwie i utleniaczu.

Obecnie po serii piętnastu lotów szybowcowych SpaceShipTwo, czyli bez użycia własnego napędu, przeprowadzonych w okresie październik 2010-czerwiec 2011, samolot przechodzi przez kilkumiesięczny okres przebudowy. Następna tura testów będzie już obejmowała loty z napędem rakietowym. Rozpoczną się one prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Źródła:

Wcześniejszy test silnika RocketMotorTwo / Źródło: Sierra Nevada Corp.Suborbitalny samolot rakietowy SpaceShipTwo / Źródło: Virgin GalacticWahadłowiec Dream Chaser / Źródło: Sierra Nevada Corp.

Comments are closed.