Dream Chaser – profil lotu

0

Profil lotu pojazdu Dream Chaser na ISS.

Firma Sierra Space zaprezentowała profil lotu mini-promu Dream Chaser na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dream Chaser to projekt (już w fazie integracji) małego promu kosmicznego, który ma wykonywać loty logistyczne na niską orbitę okołoziemską (LEO), w tym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jego wersja cargo o nazwie Dream Chaser Cargo System (DCCS) ma wykonywać loty logistyczne na ISS w ramach programu NASA o nazwie Commercial Resupply Services-2 (CRS-2). Wykonawcą jest firma Sierra Nevada / Sierra Space.

Dream Chaser ma mieć zdolność sprowadzenia na Ziemię ładunku o masie do 1750 kg. Co ważne powrót pojazdu Dream Chaser ma znacznie łagodniejszy profil lotu, z przeciążeniami mniejszymi od 1.5 g. Oznacza to, że właśnie na pokładzie Dream Chasera na Ziemię będzie można sprowadzić m.in. delikatne próbki biologiczne. Ponadto, w misjach do ISS do promu Dream Chaser ma być dołączony moduł o nazwie Shooting Star, w którym może się znaleźć do 4500 kg ładunku.

Na początku września 2023 Sierra Nevada zaprezentowała profil lotu na ISS. Nagranie można zobaczyć poniżej. W tym locie logistycznym (dla programu CRS-2) Dream Chaser wraz z modułem Shooting Star będzie chwytany przez ramię robotyczne ISS i następnie przyłączany do jednego z węzłów cumowniczych Stacji. Po wykonaniu misji Dream Chaser będzie lądować na konwencjonalnym pasie startowym,

Profil lotu misji Dream Chaser / Credits – Sierra Nevada

Pierwszy lot Dream Chaser (egzemplarz o nazwie Tenacity) ma się odbyć w 1 kwartale 2024 roku – za pomocą rakiety Vulcan Centaur. Pojazd Tenacity ma spędzić na orbicie około 80 dni.

(SC)

Comments are closed.