SNC wybiera ULA dla Dream Chasera

0

Producent mini-wahadłowca Dream Chaser wybrał rakiety United Launch Alliance do sześciu pierwszych lotów.

Pierwszy lot mini-wahadłowca Dream Chaser jest planowany na 2021 rok. Ta bezzałogowa konstrukcja, budowana przez firmę Sierra Nevada Corporation (SNC) ma wykonywać loty w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jak również niezależne.

W lutym 2018 NASA oficjalnie złożyła zamówienie na loty logistyczne Dream Chasera. Podczas pierwszego lotu mini-wahadłowiec ma przetransportować na Stację do 5,5 tony ładunku jak również sprowadzić na Ziemię 2 tony eksperymentów oraz innych materiałów wymagających dalszej inspekcji. Ponieważ Dream Chaser, podobnie jak wahadłowiec Space Shuttle będzie lądował na pasie startowym w Kennedy Space Center powracając z orbity z mniejszymi przeciążeniami, otworzy to ponownie możliwości transportu delikatniejszych ładunków na Ziemię. Ponadto, Dream Chaser wykona także loty dla biura ds przestrzeni kosmicznej ONZ, co otworzy drogę dla mniej zasobnych państw do eksperymentów na orbicie.

Czternastego sierpnia 2019 roku firma SNC poinformowała, że wybiera rakiety United Launch Alliance (ULA) do startów Dream Chasera. Wybór został wykonany dla sześciu pierwszych startów tego mini-wahadłowca. Ściśle mowa tutaj o rakiecie Vulcan, nad którą ULA pracuje od kilku lat. Jeśli Vulcan nie będzie dostępny, wówczas Dream Chaser wykona loty za pomocą rakiet Atlas 5.

Animacja rakiety Vulcan wynosząca pojazd Dream Chaser / Credits – SNC, ULA

(SNC)

Comments are closed.