Misja ONZ na Dream Chaser w 2021

0

Biuro ds. przestrzeni kosmicznej ONZ ogłosiło realizację misji na mini-promie Dream Chaser w 2021 roku. Misja będzie testować przede wszystkim ładunki z mniej zamożnych państw.

Informację o wykorzystaniu mini-promu Dream Chaser przez biuro ds. przestrzeni kosmicznej ONZ (UNOOSA) ogłoszono na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC), który w tym roku odbył się pomiędzy 26 a 30 września w Guadalajarze w Meksyku. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji IAC było następujące: “Przystępny dostęp do przestrzeni kosmicznej dla wszystkich państw.” UNOOSA wpisała się w to hasło, nawiązując współpracę z firmą Sierra Nevada Space Corporation, twórcą mini-promu Dream Chaser.

Misja dla UNOOSA zostanie przeprowadzona w 2021 roku. Czas lotu mini-promu Dream Chaser wyniesie około dwóch tygodni. Na pokładzie bezzałogowego pojazdu zostaną zainstalowane naukowe i technologiczne eksperymenty z całego świata. UNOOSA chce pomóc mniej zamożnym państwom w realizacji swoich projektów, jednak aplikacje będzie mogło złożyć każde państwo należące do ONZ.

Szczegóły techniczne oraz możliwości aplikacji powinny być znane w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Dream Chaser będzie niewielkim wahadłowcem, czyli pojazdem, który będzie łagodnie powracał z orbity dzięki sile nośnej skrzydeł i lądował jak samolot na pasie startowym w Kennedy Space Center na Florydzie. Wynoszony będzie na rakiecie Atlas V. Projekt samolotu kosmicznego był rozwijany pod loty załogowe na niską orbitę okołoziemską konkurując z kapsułami Dragon 2 (SpaceX) i Starliner (Boeing).

Animacja ukazująca lot Dream Chasera do ISS / Credits: SNC

Jednak to dwie ostatnie konstrukcje zostały wybrane przez NASA na obsługę przyszłych lotów załogowych do ISS. Pomimo niepowodzenia Sierra Nevada Space Corporation ponownie złożyła wniosek do NASA, tym razem na bezzałogowe misje logistyczne do stacji w ramach programu CRS 2 (Commercial Resupply Services). Loty bezzałogowe do ISS powinny się rozpocząć w 2019 roku. Dostawa ładunków do ISS czy misje w ramach współpracy z UNOOSA pozwolą dalej rozwijać pojazd – i być może w przyszłej dekadzie ujrzymy jeszcze loty załogowych wahadłowców.

Comments are closed.