Dream Chaser – 6 lotów na ISS

3

Firma Sierra Nevada zaprezentowała szkielet promu Dream Chaser oraz przedstawiła plan lotów na ISS.

Pierwszy lot mini-wahadłowca Dream Chaser jest planowany na 2021 rok. Ta bezzałogowa konstrukcja, budowana przez firmę Sierra Nevada Corporation (SNC) ma wykonywać loty w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jak również niezależne.

W lutym 2018 NASA oficjalnie złożyła zamówienie na loty logistyczne Dream Chasera. Podczas pierwszego lotu mini-wahadłowiec ma przetransportować na Stację ok. 5,4 tony ładunku jak również sprowadzić na Ziemię 2 tony eksperymentów oraz innych materiałów wymagających dalszej inspekcji. Ponieważ Dream Chaser, podobnie jak wahadłowiec Space Shuttle będzie lądował na pasie startowym w Kennedy Space Center powracając z orbity z mniejszymi przeciążeniami, otworzy to ponownie możliwości transportu delikatniejszych ładunków na Ziemię. Ponadto, Dream Chaser wykona także loty dla biura ds przestrzeni kosmicznej ONZ, co otworzy drogę dla mniej zasobnych państw do eksperymentów na orbicie.

W sierpniu 2019 roku firma SNC poinformowała, że wybiera rakiety United Launch Alliance (ULA) do startów Dream Chasera. Wybór został wykonany dla sześciu pierwszych startów tego mini-wahadłowca. Ściśle mowa tutaj o rakiecie Vulcan, nad którą ULA pracuje od kilku lat. Jeśli Vulcan nie będzie dostępny, wówczas Dream Chaser wykona loty za pomocą rakiet Atlas 5.

Piętnastego października firma SNC zaprezentowała szkielet pojazdu Dream Chaser. Zaprezentowały zostały także plany misji logistycznych do ISS. Łącznie w latach 2021 – 2024 Dream Chaser ma wykonać minimum sześć misji zaopatrzeniowych. Misje będą realizowane w ramach kontraktu Commercial Resupply Services – 2 z NASA. Prom Dream Chaser ma być przyłączony do ISS na czas do 75 dni.

Prezentacja aktualnego statusu prac nad mini-promem Dream Chaser oraz plany lotów do ISS / Credits – Sierra Nevada Corporation

Prace nad pojazdem Dream Chaser są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SNC)

3 komentarze

  1. Dream Chaser Załogowy ( 6 osób-) miał latać od razu po kapsule Apollo, a przed tymi ogromnymi Promami ,bardzo drogimi ,bez możliwości odratowania Załogi w razie jego awarii ,a NASA miała zostawić Saturn V do wynoszenia na LEO ciężkich ładunków, tak jak Rosja Sojuza dla Progresów. Jak najszybciej ta Firma musi wyprodukować Dream Chasera dla 6 osób Załogi ,dla rozwijania Turystyki kosmicznej na LEO do Prywatnych Stacji Hotelowych.To jest kolosalna przyszłość dla tego Samolotu kosmicznego ,bo bogaci Snobi po powrocie z Kosmicznego Hotelu chcą wysiadać z niego jak z samolotu na lotnisku ,bez rozbijania się o Grunt ,albo kąpieli w Oceanie oszołomionym w Kapsule. Kochani ,to jest już III-Dekada na karku XXI-w. ,a Ludzkość dalej wraca z LEO w Kapsułach na spadochronach jak 59-lat temu , jak Pionierzy Kosmosu ,to jest już Żenujące.

    • כשר אַסטראָנאַווט on

      Twoja błyskotliwość ma lekkość czołgu i polot furmanki. Jak zwykle zresztą.