Francja i Indie zacieśniają współpracę

0

W sierpniu nastąpiło zacieśnienie współpracy pomiędzy Indiami a Francją w branży kosmicznej.

Francuskie satelity często są wynoszone na orbitę za pomocą indyjskich rakiet. Z kolei indyjskie ciężkie satelity telekomunikacyjne zwykle są wynoszone za pomocą rakiet Ariane 5 na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). W przeszłości były już realizowane wspólne francusko-indyjskie misje satelitarne, w tym Megha-Tropiques (2011 rok) czy SARAL (2013 rok).

W sierpniu 2019 Francja i Indie ogłosiły kolejny etap kooperacji: stworzenie wspólnej konstelacji satelitarnej. Ta konstelacja ma być zdolna do stałego monitorowania ruchu morskiego na Oceanie Indyjskim za pomocą różnych sensorów. Ma to być pierwszy tego typu system.

Z dostępnych informacji wynika, że ta konstelacja będzie się składać z około dziesięciu satelitów, zdolnych do pracy na paśmie optycznym oraz do wykonywania obserwacji radarowych. Satelity mają być zdolne także do nasłuchu danych z Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS), który jest zainstalowany na większych statkach. Łącznie te trzy źródła bardzo różne danych powinny pozwolić na efektywne monitowanie statków.

(TH)

Comments are closed.