Profil firmy Spacebel

0

Spacebel zaczynał działalność jako mała firma świadcząca usługi w zakresie inżynierii oprogramowania dla rynku kosmicznego. Z czasem rozwinął się do rangi cenionego twórcy zaawansowanych systemów IT oraz dostawcy usług informatycznych.

Firma działa w gałęzi przemysłu kosmicznego zajmującej się aplikacjami służącymi do monitoringu Ziemi i przestrzeni kosmicznej. Wykorzystywane są one przez agencje kosmiczne, instytucje rządowe, liczące się firmy lotnicze i astronautyczne, instytucje Unii Europejskiej oraz przez klientów komercyjnych.

Oferta obejmuje definicje misji mikrosatelitów do obserwacji Ziemi, a także projektowanie, wytwarzanie, integrację i testowanie systemów informatycznych dla przemysłu kosmicznego

W gamie produktów znajdują się pulpity operatora i oprogramowanie do obróbki danych, symulatory, centra kontroli i sterowania satelitów oraz cała infrastruktura potrzebna do świadczenia usług powiązanych z obserwacją Ziemi. Dotychczas usługi firmy miały wpływ na powodzenie ponad 30 misji kosmicznych, których celem było lepsze poznanie Wszechświata i Ziemi.

SPACEBEL dostarcza gotowe satelity, zbudowane na bazie belgijskiej platformy PROBA. W zależności od wymagań użytkowników platforma jest odpowiednio modyfikowana. Oferowane są również usługi obserwacji Ziemi, a w szczególności lasów, zbiorników wodnych, atmosfery, zasobów naturalnych i ich eksploatacji, skutków katastrof naturalnych i przemysłowych.

Główna siedziba SPACEBEL znajduje się w belgijskim Liège, zaś w Brukseli i Tuluzie mieszczą się przedstawicielstwa firmy. Praca 60-osobowej kadry generuje roczne przychody w wysokości 8 milionów Euro.

Historia firmy:

Począwszy od 1988r., Spacebel przyczynił się do powodzenia ponad 30 misji kosmicznych i zyskał reputację firmy dostarczającej najwyższej jakości oprogramowanie dla europejskiego przemysłu lotniczo-kosmicznego. Wiele wystrzelonych elementów, wliczając w to satelity obserwacyjne, platformy bądź instrumenty badawcze, a nawet orbiter księżycowy, pracowały na oprogramowaniu firmy. Niebawem oprogramowanie Spacebel wykorzystywane będzie również w rakietach nośnych. Firma ma bogate doświadczenie w oprogramowaniu infrastruktury naziemnej. Dostarcza oprogramowanie do odbioru, przetwarzania i rozpowszechniania danych zebranych w trakcie lotu, interfejsy użytkownika, a także programy symulujące działanie systemu operacyjnego satelity oraz pracę wielu urządzeń jednocześnie.

Pierwotnie Spacebel założono w celu wspierania europejskich projektów programu załogowego takich jak rakieta Ariane 5, moduł Columbus (obecnie część ISS) czy miniwahadłowiec Hermes. Wkrótce po rozpoczęciu działalności firma została zaproszona do udziału w zaprojektowaniu i rozwinięciu ośrodków sterowania satelitami i kierowania misjami związanymi z obserwacją Ziemi oraz misji naukowych SPOT-4, SPOT-5, Artemis i SOHO.

W 1993 r. Spacebel napisał oprogramowanie sterujące dla teleskopu VLT (ang. Very Large Telescope), znajdującego się w Chile. W 1994 firma wygrała kontrakt na przygotowanie oprogramowania dla instrumentu Vegetation, pracującego na pokładzie satelitów SPOT-4 i SPOT-5.

W roku 1998 Spacebel przejął firmę DA VINCI, która zajmowała się projektami z zakresu geo-zarządzania. Dzięki temu połączeniu oferta firmy zwiększyła się o usługi monitorowania Ziemi obejmujące monitoring zasobów naturalnych, planowanie przestrzenne, monitorowanie atmosfery, rolnictwa, zasobów wodnych, lasów i minerałów.

W 1999 r. ESA wybrała firmę do napisania oprogramowania mikrosatelity PROBA-1. Wkrótce potem, bazując na zdobytym doświadczeniu, Spacebel zaangażował się w tworzenie oprogramowania pierwszej europejskiej sondy księżycowej SMART-1.

Począwszy od 2001 r. firma zaangażowana była w kilka wspólnych projektów ESA oraz Unii Europejskiej, budując zaawansowane platformy sieciowe dostarczające użytkownikom końcowym dane z satelitów obserwacyjnych.

Ostatnio Spacebel rozpoczął tworzenie pełnego oprogramowania projektu PROBA-2. W jego skład wchodzi program do sterowania samym satelitą, a także sterowanie ładunkami naukowymi i oprogramowanie do symulacji pracy satelity oraz oprogramowanie naziemnej stacji sterującej.

Satelita PROBA / Credits: Spacebel, ESA

Oprogramowanie firmy może być zastosowane przy monitoringu lasów / Credits: Spacebel

Comments are closed.