Satelita NPP na autostradzie

0

Satelitę zwykle wyobrażamy sobie jako obiekt krążący na orbicie, urządzenie montowane w specjalistycznych laboratoriach czy też ładunek umieszczony na pokładzie jakiejś rakiety nośnej. Jednak niemal każdy satelita w pewnym etapie swego istnienia staje się na krótką chwilę ładunkiem… zwykłej ciężarówki. Nie odróżnia się wtedy od setek podobnych „ponadwymiarowych” transportów. Niczego nieświadomi możemy go łatwo minąć w drodze do pracy lub szkoły.

Swoją podróż po autostradach USA zakończył właśnie NPP (NPOESS Preparatory Project), amerykański satelita meteorologiczny nowej generacji. 28 sierpnia został zainstalowany w specjalnym kontenerze i wyruszył z Boulder w Kolorado (siedziba Ball Aerospace & Technologies, firmy budującej NPP) do Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii, skąd ma trafić na orbitę. Do celu NPP dotarł 30 sierpnia i od razu został przeniesiony do laboratoriów firmy AstroTech. Czeka go teraz ostatnia seria testów, bezpośrednio poprzedzająca start. Testy obejmą sprawdzenie m.in. paneli słonecznych, wszystkich instrumentów naukowych i powiązanych z nimi podsystemów. Na końcu zbiorniki NPP wypełni paliwo, niezbędne do stabilizacji satelity na orbicie.

Start planowany jest na 25 października. Wcześniej, 7 października, NPP zostanie przetransportowany na platformę startową i zintegrowany z rakietą nośną – pierwszy stopień Delty 2 czeka na wyrzutni na swój ładunek już od 20 lipca.

Andrzej Kotarba
www.astronautilus.pl

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Andrzejowi Kotarbie za przesłany tekst.NPP w czasie testów przed podróżą do VAFB. Fot. NASA NPP na orbicie. Rys. NASA

Comments are closed.