Inauguracja działań firmy Blue Dot Solutions

4

Na przełomie roku, przy wsparciu funduszu kapitałowego Black Pearls VC, powołana została w Gdańsku nowa firma sektora kosmicznego, którą tworzy doświadczony zespół, znany z działań wokół portalu i firmy Kosmonauta.net.

Blue Dot Solutions bazuje na kapitale wiedzy i doświadczenia zgromadzonego przez zespół zaangażowany wcześniej w działania wokół projektów z branży sektora kosmicznego oraz portalu informacyjnego Kosmonauta.net. Celem powołanej spółki jest przede wszystkim doprowadzanie do komercyjnej postaci projektów aplikacji zintegrowanych wykorzystujących dane satelitarne.

Zespół Blue Dot Solutions / Credits: BDS

Zespół Blue Dot Solutions / Credits: BDS

Nieustannie nawiązywane relacje w kraju i za granicą oraz rozeznanie w obszarze rynku technologii satelitarnych pozwoliło rozpocząć działalność związaną z szeroko zakrojonym doradztwem oraz usługami B2B. Przede wszystkim dotyczące projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz programu Horyzont 2020 (tematyka IT, space i security).

W biznesowej weryfikacji projektów firmy pomaga doświadczony zespół z największego w północnej Polsce funduszu Black Pearls VC. Ta współpraca zaowocowała już wspólnie zorganizowaną polską edycją konkursu Galileo Masters z bardzo dobrymi wynikami. Liczba zgłoszonych do konkursu wniosków ulokowała Polskę na 4. miejscu spośród 26 edycji na świecie.

Z tego względu kolejna edycja konkursu, do współorganizacji której firma serdecznie zaprasza, ruszy w kwietniu 2015 roku (www.galileo-masters.pl). Wspólnie z zespołem z Black Pearls VC prowadzone są także prace w projekcie POSITION, realizowanym w ramach programu Horyzont 2020. Celem tego działania będzie wsparcie nowych polskich rozwiązań wykorzystujących nawigację satelitarną.

Zespół z Blue Dot Solutions zaangażowany jest we współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną poprzez obsługę polskojęzycznej strony tej agencji. Na zlecenie ESA oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego realizowane są także badania nad wdrożeniem technologii satelitarnych w zarządzanie gospodarką wodną w Jordanii.

Misja Hevelius 3 / Credits: BDS

Misja Hevelius 3 / Credits: BDS

W ramach nowej firmy kontynuowany będzie rozwój portalu Kosmonauta.net, który już teraz stanowi największe medium informacyjne o tematyce technologii kosmicznych w polskim Internecie. Prowadzone będą także wewnętrzne projekty badawczo-rozwojowe, w tym działania związane z realizacją balonowych misji stratosferycznych przy wykorzystaniu platformy Hevelius.

4 komentarze

  1. Gratuluję, ale… hmm… o ile ten portal (kosmonauta) jest naprawdę na poziomie, to polska strona ESA, to same suchary do wczoraj najnowszym wpisem był ten z 1 lutego, a potem pojawił się wpis z 20 grudnia 2015 – gratuluję wynalezienia sposobu na podróże w czasie ;), podczas gdy na angielskojęzycznej części portalu ESA wiadomości pojawiają się regularnie kilka razy w tygodniu.
    PS. Trzymam kciuki, wiem, że początki bywają trudne.

    • Hubert Bartkowiak on

      Jacku. Teksty jakie pojawiają się w języku polskim, to niemal zawsze teksty, które wcześniej pojawiają się w języku angielskim. Miesiąc 12 to zapewne zwykła literówka (02).