Airbus: ostatnie satelity Pléiades Neo gotowe dołączyć do reszty orbitalnej rodziny

0

Po udanych testach końcowych w clean roomie w Tuluzie dwa ostatnie satelity zbudowanej przez Airbusa, należącej i obsługiwanej przez firmę konstelacji Pléiades Neo znajdują się na właściwej drodze do wyniesienia jeszcze w 2022 r. na orbitę.

Po bezproblemowej, równoległej integracji obu satelitów – Pléiades Neo 5 i 6 – oraz pomyślnym zakończeniu serii testów środowiskowych (termicznych, akustycznych, wibracyjnych), pojazdy są już gotowe do ukończenia formowania konstelacji Pléiades Neo.

Oba satelity mają zostać wystrzelone w kosmos wspólnie za pomocą jednej europejskiej rakiety Vega C z Kourou w Gujanie Francuskiej. Aby poradzić sobie ze zdwojonym ładunkiem, inżynierowie Airbusa zbudowali inteligentny i wydajny układ dystrybucji satelitów, w którym są one ułożone jeden na drugim i połączone tylko opaską zaciskową.

Ta kompaktowa konstrukcja powoduje zmniejszenie objętości i masy wynoszonego ładunku, a także zmniejsza koszty. Przy okazji jednoczesne testowanie obu satelitów ułożonych jeden nad drugim pozwoliło na znaczną oszczędność czasu. Potrzeba było tylko czterech dni, aby przeprowadzić wymagane sprawdzenia.

„Dzięki projektowi nowego układu dystrybucyjnego byliśmy w stanie bezproblemowo zintegrować i przetestować oba satelity, oznaczające się bardzo wysoką rozdzielczością uzyskiwanych zobrazowań, oraz zoptymalizować konfigurację wynoszonego na orbitę ładunku: za sprawą jednego lotu podwoimy zdolności obserwacyjne konstelacji Pléiades Neo i zaoferujemy klientom jeszcze krótszy czas wykonania ich zleceń”, powiedział Philippe Pham, szef działu obserwacji i nauk o Ziemi w Airbusie.

Informacje o projekcie Pléiades Neo

Konstelacja Pléiades Neo, złożona z 4 identycznych satelitów, będzie współpracować z istniejącymi satelitami Pléiades i resztą floty kilkunastu satelitów Airbusa służących do obserwacji Ziemi. Bardzo kompaktowy pojazd kosmiczny Pléiades Neo kryje w sobie lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu, bazujący na technologii opracowanej przez Airbusa na początku XXI wieku. Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwia systemowi przyjęcie z Ziemi pilnego zadania w 30-40 minut i pozwala szybko reagować w najbardziej newralgicznych sytuacjach.

(Airbus)

Comments are closed.