OFT-2: CST-100 dotarł do ISS

0

Udany początek misji bezzałogowej pojazdu CST-100 Starliner.

Po nieudanej misji bezzałogowej OFT-1 pojazdu CST-100 Starliner firmy Boeing i po ponad dwóch latach przygotowań, wreszcie sukces! W drugiej misji bezzałogowej, o oznaczeniu OFT-2, pojazd CST-100 Starliner wreszcie dotarł do Stacji Kosmicznej.

Złe początki Starlinera

Pojazd CST-100 Starliner – podobnie jak Dragon 2 (Crew Dragon) – są komercyjnymi statkami załogowymi służącymi do przewozu astronautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Prace nad Starlinerem i Dragonem trwały z wieloletnimi opóźnieniami i ten “komercyjny wyścig” wygrała firma SpaceX – w misji SpX-DM2 z połowy 2020 roku – do Stacji po raz pierwszy dotarli astronauci. Aktualnie trwa już czwarta regularna misja załogowa pojazdów Dragon (oznaczenie: Crew-4).

Kapsuły Dragon 2, CST-100 Starliner oraz ISS / Credits - NASA
Kapsuły Dragon 2, CST-100 Starliner oraz ISS / Credits – NASA

Starliner z kolei jest “pechowy”. Rakieta Atlas 5 wyniosła 20 grudnia 2019 kapsułę CST-100 Starliner do pierwszej testowej i bezzałogowej misji tego pojazdu. Lot rakiety Atlas 5 przebiegł prawidłowo, jednak działania kapsuły CST-100 Starliner po wejściu na wstępną orbitę spowodowały błędną orientację pojazdu i nieprawidłowe manewry orbitalne. Błąd był spowodowany posługiwaniem się błędnym czasem w kapsule. Efektem błędnych manewrów było odwołanie dotarcia kapsuły CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i skrócenie pobytu na orbicie do dwóch dni. Lądowanie w bazie White Sands nastąpiło 22 grudnia 2019 o godzinie 13:58 CET.

Przez kolejne miesiące trwały analizy błędów i problemów. Szybko okazało się, że błędów było więcej, w szczególności w oprogramowaniu. NASA zarekomendowała przegląd procedur weryfikacyjnych dla oprogramowania pojazdu CST-100 Starliner. Wreszcie, w kwietniu 2020 ogłoszono przeprowadzenie drugiej misji bezzałogowej o oznaczeniu OFT-2. Misja miała nastąpić w sierpniu 2021, jednak już na wyrzutni zauważono poważne problemy z silniczkami rakietowymi i pojazd wrócił do hali montażowej. Naprawa oraz dalsze opóźnienia spowodowały opóźnienie misji aż do maja 2022.

Udany początek misji OFT-2

20 maja 2022 rakieta Atlas V wyniosła na orbitę pojazd CST-100 Starliner do misji OFT-2. Start nastąpił o godzinie 00:54 CEST i przebiegł prawidłowo. Po wprowadzeniu Starlinera na orbitę okazało się, że dwa silniczki korekcyjne zawiodły. Zapasowe systemy przejęły kontrolę i misja była kontynuowana.

Start misji OFT-2 / Credits – NASA

Dzień później, 21 maja o 02:28 CEST Starliner przycumował do ISS w trybie autonomicznym. Cumowanie – wraz z dodatkowymi etapami weryfikacji – przebiegło poprawnie, choć pojawiły się pewne opóźnienia i dalsze problemy z silniczkami.

Przez najbliższe przynajmniej 5 dni Starliner będzie przycumowany do Stacji. Następnie planowany jest powrót na Ziemię. Jeśli wszystko się powiedzie, wówczas firma Boeing przeprowadzi pierwszą misję testową – już z astronautami na pokładzie. Data tej misji nie jest jeszcze znana, ale możliwe, że nastąpi to jeszcze w 2022 roku. Oznaczenie tej misji to Boeing Crewed Flight Test (w skrócie Boe CFT).

Cumowanie do ISS – misja OFT-2 / Credits – NASA

Spojrzenie w przyszłość

Jeśli misja OFT-2 się powiedzie – i uda się także kolejna misja (już załogowa Boe CFT), wówczas ISS zyska kolejny pojazd załogowy. Jest to ważna kwestia – oprócz redundancji względem Dragona 2 – partnerzy ISS zyskają większą elastyczność w planowaniu misji załogowych do Stacji.

Co więcej – z uwagi na agresję Rosji i Białorusi na terytorium Ukrainy – stosunki pomiędzy Rosją a “resztą świata” są ograniczane. Choć ISS jest jednym z ostatnich (lub ostatnim!) miejscem, na który ten konflikt zbrojny nie ma większego wpływu, jest pewne, że Rosję niebawem czeka poważny kryzys gospodarczy i prawdopodobnie upadek branży kosmicznej. CST-100 Starliner wchodzi zatem do służby w krytycznym momencie, w którym przemysł kosmiczny zaczyna funkcjonować prawie w całości bez Rosji.

Misja OFT-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.