Pierwsze zdjęcie z Proba-V

0

Satelita Proba-V przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia.

Satelita Proba-V (Project for On-Board Autonomy – Vegetation), wyniesiony na orbitę 7 maja rakietą Vega, przesłał 15 maja pierwsze zdjęcie wykonane z orbity. Przedstawia ono zachodnią Francję i zatokę Biskajską.

Odebranie zdjęcia oznacza, że ten mały satelita dotarł na orbitę okołoziemską w pełni sprawny i już za parę miesięcy będzie mógł co dwa dni tworzyć mapę wegetacji całej planety. Zdjęcia wykonane przez Probę z wysokości 820 kilometrów będą używane do monitorowania zbiorów w rolnictwie, nadzoru wylesiania, czy też tempa rozprzestrzeniania się obszarów pustynnych.

Proba-V na orbicie - wizualizacja / Credits: ESA-ATG MedialabWykonanie zdjęcia jest jednym z elementów pierwszej fazy misji, tzw. fazy startu i pierwszych operacji (LEOP, Launch and Early Operations Phase). Czterdzieści minut po oddzieleniu się satelity od rakiety nośnej, podczas przelotu nad stacją naziemną w Kourou, sprawdzono łączność ze statkiem i upewniono się, czy w ogóle działa. “Następnie pełna sesja telemetrii potwierdziła, że utrzymywana jest pozycja przez statek. Komputer pokładowy – używając magnesów oddziaływających z ziemskim polem magnetycznym – kontroluje położenie satelity i kompensuje ruch obrotowy powstały po odłączeniu się od rakiety” – tłumaczy Karim Mellab, menedżer projektu Proba-V.

W kolejnych etapach LEOP kontrolerzy sprawdzają poszczególne podsystemy statku i potwierdzają ich poprawne działanie. Przez kolejne kilka miesięcy będą one dokładnie sprawdzane, tak samo jak działanie i parametry pracy instrumentów naukowych, których testem jest właśnie wykonane zdjęcie.

Przyrząd od zobrazowania wegetacji jest zminiaturyzowaną wersją przyrządów, które zostały wyniesione w 1998 i 2002 roku na satelitach SPOT-4 i SPOT-5. Uruchomienie przyrządu wymaga więc również odpowiedniej jego kalibracji i nastawienia, aby dane zebrane przez wszystkie trzy satelity można było łatwo zestawiać i porównywać.

Proba-V, zbudowana prze z Qinetiq Space Belgium (główny wykonawca) i OIP Space Systems (ładunek) ma objętość około 1 metra sześciennego i masę 158 kg.

Zobacz też:

(ESA)

{module[346]}

Comments are closed.