Bion-M z powrotem na Ziemi

0

Na Ziemię powróciła rosyjska kapsuła Bion-M z kilkudziesięcioma zwierzętami i roślinami. Nie wszystkie przeżyły lot.

19 maja o godzinie 03:12 GMT w pobliżu Orenburga (przy granicy z Kazachstanem) wylądowała kapsuła powrotna statku Bion-M, wysłana w kosmos  19 kwietnia. Kapsuła przywiozła z powrotem na Ziemię 8 mongolskich myszoskoczków, 45 myszy, 15 gekonów, węże oraz zasobniki z roślinami i mikroorganizmami.

Niestety, nie wszystkie zwierzęta wróciły żywe z miesięcznego pobytu w kosmosie. Naukowcy stracili około połowy myszy (czego się spodziewali) i wszystkie myszoskoczki (z powodu usterki technicznej).

Bion-M - rysunek / Credits: Roskosmos

Bion-M – rysunek / Credits: Roskosmos

W czasie lotu zwierzęta zostały poddane ponad 70 badaniom i eksperymentom sprawdzającym wpływ mikrograwitacji na ich funkcje życiowe.

“Moduł powrotny oddzielił się od modułu serwisowego statku Bion-M o godzinie 06:32 czasu moskiewskiego. Po pomyślnym przejściu przez ziemską atmosferę, kapsuła wylądowała o 07:12 czasu moskiewskiego w wyznaczonym obszarze, około 100 kilometrów na północny-wschód od Orenburga”, przekazała rosyjska kontrola misji. Kapsuła wylądowała 82 km od miasta, w pobliżu wsi Bułanowo.

Na kapsułę oczekiwali specjaliście z centrum produkcyjno-badawczego Progress i naukowcy z Instytutu Badań Medycznych i Biologicznych, którzy podjęli zwierzęta z kapsuły.

Bion-M był pierwszą rosyjską misją biologiczną od 2007 roku. Jak twierdzi Roskosmos, ma ona pomóc rosyjskim biologom, fizjologom i biotechnologom w przygotowaniu międzyplanetarnych lotów załogowych.

{youtube}ujWKUbjRh4M{/youtube}
Prace nad kapsułą Bion-M / Credits: Roskosmos, Progress

Okręg Orenburg na mapie Rosji / Credits: Ezhiki, CC-A-SA-3.0 unported

Okręg Orenburg na mapie Rosji / Credits: Ezhiki, CC-A-SA-3.0 unported

Zobacz też:

(RIA Nowosti, Interfax)

{module[346]}

Comments are closed.