STS-133: prace przy GUCP

0

Wczoraj (9 listopada 2010) rozpoczęły się prace przy złączu GUCP (Ground Umbilical Carrier Plate). W godzinach wieczornych i nocnych czasu USA (zatem już po północy i nad ranem w Europie) technikom udało się zdemontować GUCP.

Przeciek w GUCP był głównym powodem przesunięcia startu promu Discovery na koniec listopada lub początek grudnia. W tej chwili trwa poszukiwanie źródła przecieku, który w dniu próby startu był określany jako “najgorszy z dotychczas zarejestrowanych”. W tym celu zdecydowano o demontażu GUCP oraz sprawdzeniu wszystkich elementów złącza.

Jest możliwe, że przeciek był spowodowały złym dopasowaniem elementów w złączu GUCP, w tym i uszczelek. Wadliwe dopasowanie elementów uszczelniających jest prawdopodobnie prostszą usterką do naprawienia niż problemy sprzętowe.

Warto tutaj dodać, że GUCP stwarzał problemy w trakcie przygotowań do startów misji STS-119 i STS-127. Jest możliwe, że notatki zebrane w trakcie prac podczas tamtych dwóch misji przydadzą się podczas przygotowań do startu misji STS-133.

W tej chwili nie wyznaczono daty startu promu Discovery do misji STS-133. Najwcześniejsza możliwa data startu to 30 listopada. To okienko startowe kończy się 5 grudnia.

9 listopada 2010 - prace przy GUCP / Credits - NASA 9 listopada 2010 - prace przy GUCP / Credits - NASA

Comments are closed.