Rok od zakończenia misji STS-133

0

Rok temu, 9 marca 2011 roku, zakończyła się ostatnia wyprawa orbitalna promu Discovery. Była to jedna z trzech ostatnich misji w programie wahadłowców, który został zakończony pięć miesięcy później.

Prom kosmiczny Discovery wystartował do swojej ostatniej misji, oznaczonej STS-133, w dniu 24 lutego 2011 o godzinie 22:50 CET. Próba startu miała bardzo nieoczekiwany przebieg – wskutek drobnego problemu z komputerem odpowiedzialnym za kontrolę trajektorii lotu doszło do kilkuminutowego opóźnienia startu. Prom Discovery wystartował na zaledwie 2 sekundy przed końcem okienka startowego! Na pokładzie tego wahadłowca znaleźli się następujący astronauci: dowódca Steven Lindsey, pilot Eric Boe oraz specjaliści misji Benjamin Drew, Stephen Bowen, Michael Barratt i Nicole Stott.

Podstawowym celem wyprawy STS-133 było dostarczenie modułu PMM (Permanent Multipurpose Module) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Oprócz tego zaplanowano m.in. transfery ładunków pomiędzy wahadłowcem i Stacją (w tym Robonautę 2) oraz dwa spacery kosmiczne. Misja trwała łącznie ponad 12 dni i 19 godzin, i zakończyła się udanym lądowaniem w ośrodku KSC na Florydzie. Do lądowania doszło rok temu, 9 marca 2011 roku, o godzinie 17:57 CET.

Po zakończeniu misji STS-133 rozpoczął się proces wycofywania promu Discovery ze służby. W trakcie prac z wahadłowca zdjęto m.in. silniki główne SSME oraz usunięto niebezpieczne materiały i resztki paliw.  W tej chwili ten proces jest już na ukończeniu – w najbliższym czasie Discovery zostanie przekazany przez NASA do Smithsonian National Air and Space Museum w Waszyngtonie. Operacja przenosin promu Discovery – na grzbiecie samolotu Shuttle Carrier Aircraft jest w tej chwili planowana na drugą połowę kwietnia 2012.

Po misji STS-133 nastąpiła wyprawa STS-134, która zakończyła się 1 czerwca 2011.

Polecamy nasze filmowe podsumowanie misji STS-133.

(NASA)

Comments are closed.