Po nieco ponad 48 godzinach od rozbłysku klasy X5.4, grupa 1429 wygenerowała stosunkowo silny rozbłysk klasy M6.3. Wygenerowany koronalny wyrzut masy zmierza ku naszej planecie. Dotarcie przewidywane jest na noc z 11 na 12 marca.
Od czasów pojawienia się grupy 1429 na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej, notowana aktywność naszej Dziennej Gwiazdy wyraźnie wzrosła. Siódmego marca 2012 ta grupa wygenerowała rozbłysk klasy X5.4 – najsilniejszy rozbłysk w tym roku i jednocześnie drugi względem mocy rozbłysk w całym 24. cyklu aktywności słonecznej. Kilkadziesiąt minut po tym rozbłysku nastąpił kolejny, klasy X1.3.
Przez kolejne dwa dni grupa 1429 nie generowała żadnych silniejszych rozbłysków ponad dolne stany klasy C. Wreszcie, 9 marca 2012 ten obszar aktywny wygenerował rozbłysk klasy M6.3. Faza maksymalna tego rozbłysku przypadła na godzinę 04:53 CET. Rozbłysk wygenerował koronalny wyrzut masy (CME), zmierzający ku Ziemi. W tej chwili przewiduje się, że materia z CME dotrze do okolic Ziemi w nocy z 10 na 11 marca, prawdopodobnie wywołując bardziej rozległe zorze polarne, być może widoczne z terenów Polski. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M6.3 z 9 marca 2012:
{youtube}AMHs4464Gec{/youtube}
Rozbłysk klasy M6.3 – 09.03.2012 / Credits – NASA, SDO, ve3en1
Grupa 1429 przebywa w tej chwili po środku tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Każdy kolejny rozbłysk wygenerowany w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie skierowany ku naszej planecie. Później szanse na efekty geomagnetyczne związane z tą grupą powoli będą spadać. Za około tydzień ta grupa znajdzie się na zachodnim brzegu tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Możliwe jednak, że w ciągu następnych 2-3 dni na wschodnim brzegu tarczy słonecznej widocznej z Ziemi pojawi się kolejna rozbudowana grupa plam – sugerują to obrazy z sondy STEREO Behind.
Aktualnie na Ziemi są obserwowane rozleglejsze zorze polarne związane z rozbłyskami z 7 marca 2012. W krajach na północ od Polski zanotowano bardziej rozbudowane zorze polarne. Czy uda się je niebawem także w Polsce zobaczyć? Pewne szanse mogą nadarzyć się w nocy z 10 na 11 marca.
Aktywność słoneczna jest monitorowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.