Deloitte o amerykańskim przemyśle aerokosmicznym i obronnym

0

Raport Deloitte nie pozostawia wątpliwości – amerykański przemysł kosmiczny i obronny to “rakieta” gospodarki, która daje zatrudnienie około trzem milionom osób.

Raport zamówiony przez Aerospace Industries Association (AIA) i wykonany przez Deloitte, wskazuje, że przemysł obronny i aerokosmiczny jest kluczową częścią amerykańskiej gospodarki, wokół której skupione jest około 3 milionów pracowników.

Dokument jest odpowiedzią Międzynarodowego Stowarzyszenia Mechaników i Pracowników Przemysłu Aerokosmicznego (International Association of Machinists and Aerospace Workers) i Zrzeszenia Przemysłu Aerokosmicznego (AIA) na ostatnie cięcia w budżetach departamentu obrony, agencji nadzoru powietrznego (FAA) i NASA. Oba związki chcą wskazać społeczeństwu i decydentom inne możliwości oszczędzania.

“Dane mówią same za siebie: amerykański przemysł aerokosmiczny i obronny są sektorem, który ciągnie gospodarkę w górę”, powiedziała Marion Blakey, prezes i dyrektor wykonawczy AIA. “I nie chodzi tu tylko o liczby, które same w sobie są imponujące. Chodzi o jakość jaką wnosi ten przemysł w życie wszystkich Amerykanów”.

Te dwa sektory przemysłu sprzedały w 2010 roku produktów i usług za 324 miliardów USD. Raport przygotowany przez Deloitte zawiera szczegółowe dane na temat zatrudnienia, przychodów, podatków i innych aspektów tych gałęzi gospodarki. Raport wskazuje także, że produkty aerokosmiczne i obronne stanowią największą część amerykańskiej nadwyżki w bilansie handlowym (42 miliardy USD).

Badanie przeprowadzone w październiku 2011 roku przed dr Stephena Fullera z George Mason University pokazało, że ostatnie cięcia w budżecie obronnym USA mogą spowodować utratę pracy przez ponad milion Amerykanów. Może to spowodować wzrost bezrobocia o 0,6% i spadek prognozowanego wzrostu PKB o 1/4.

Blakey podkreśla, że tak wprowadzane cięcia uderzą w podstawy gospodarki i bezpieczeństwa. Prezes IAMAW, Thomas Buffenbarger, wprost nawiązuje do trwającej w USA kampanii wyborczej: “Amerykańscy pracownicy branży aerokosmicznej liczą, że wyborcy i wybierani zauważą, co cięcia mogą zrobić ich krajowi”.

Ustawa wydatkowa (Budget Control Act of 2011) zobowiązuje Kongres do określenia oszczędności budżetowych w wysokości 1 biliona USD. Jeśli Kongres ich nie wskaże, do 487 miliardów USD już zaplanowanych redukcji budżet obronny USA dołączy jeszcze 600 miliardów. Cięcia dotkną też Next Generation Air Transportation Program agencji FAA i program budowy nowej rakiety dla NASA.

Zobacz też:

(SPX)

Comments are closed.