Solar Dynamics Obserwatory (SDO) otwiera oczy

0

Satelita SDO został wystrzelony przez rakietę Atlas V jedenastego lutego 2010 roku. Po osiągnięciu docelowej orbity geosynchronicznej rozpoczęto testy wszystkich systemów satelity, W ostatnim tygodniu marca uruchomione zostały główne instrumenty naukowe: AIA, EVE oraz HMI. Misja SDO ma za zadanie obserwować Słońce oraz pogodę kosmiczną.

Pierwotnie start misji był zaplanowany na sierpień 2008 roku. Problemy techniczne oraz brak dostępności rakiet Atlas opóźniły wystrzelenie do początku 2010 roku. Cierpliwych wynagrodził za to niesamowity widok fal uderzeniowych, który został uwidoczniony na zdjęciach i filmach ze startu.

Pierwsze testy instrumentów AIA, EVE oraz HMI w trybie naukowym (science mode) przeprowadzono 20 marca. Po uzyskaniu pozytywnych wyników sukcesywnie otwierano przesłony instrumentów. HMI został uruchomiony 24 marca. Pierwsze, inżynieryjne zdjęcia ukazały plamę słoneczną. 26 i 27 marca sukcesywnie otwierano zabezpieczające przesłony EVE i AIA. Początkowo instrumenty podgrzewano w celu usunięcia potencjalnych zanieczyszczeń. 30 marca obserwacje prowadzono już z zimnymi matrycami CCD, co istotnie poprawiło jakość odbieranych sygnałów. Na najbliższe dni planowana jest kalibracja wzmacniaczy czujników oraz ustabilizowanie instrumentów.

Dokładne dane dotyczące SDO znajdują się pod tym linkiem. Przypominamy fragmenty opisu poszczególnych instrumentów:

AIA

Podstawowym celem naukowym instrumentu AIA jest wykonanie obrazowania atmosfery Słońca w wielu długościach fal w celu powiązania zmian na powierzchni Słońca ze zmianami w jego wnętrzu (wraz z wynikami badań innych instrumentów satelity SDO i innych obserwatoriów). Pozwoli to na znaczne polepszenie zrozumienia fizyki aktywności powierzchni Słońca kierującej pogodą kosmiczną w hemisferze.

EVE

Urządzenie EVE służy on do pomiarów natężenia ekstremalnego promieniowania ultrafioletowego Słońca z bezprecedensową rozdzielczością widmową (do 0.1 nm) i przestrzenną oraz precyzją. Instrument pracuje w zakresie ekstremalnego ultrafioletu (0.1 – 105 nm), który jest głównym zakresem promieniowania podgrzewającym atmosferę Ziemi i powodującym jonizację atmosfery powodującą powstanie jonosfery.

HMI

Instrument HMI rozszerzy pomiary wykonywane za pomocą instrumentu MDI satelity SOHO z ciągłym pokryciem całego dysku i ze znacznie wyższą rozdzielczością czasową i przestrzenną magnetogramów w linii widzenia. Do głównych celów naukowych instrumentu zaliczają się: wykonanie badań pochodzenia zmienności Słońca; oraz umożliwienie lepszego zrozumienia wnętrza Słońca i różnych komponentów jego działalności magnetycznej.

Osoby zainteresowane różnymi smaczkami dotyczącymi programu kosmicznego odsyłamy do lektury strony maskotki misji. Przesympatyczne gumowe ptaszysko – Camilla Corona – towarzyszyło misji SDO podczas wszystkich etapów konstrukcji a także podczas wystrzelenia. Szczegóły z życia towarzyskiego kurczaka można znaleźć na tej stronie.

Z Camilla można również porozmawiać na twitterze.

Źródło:
Oficjalna strona SDO

Comments are closed.