MetOp-B w Kazachstanie

0

Drugi satelita MetOp został dostarczony do Kazachstanu, skąd w maju ma zostać wyniesiony na orbitę.

Drugi europejski okołobiegunowy satelita meteorologiczny MetOp został w ostatni wtorek przewieziony z Francji do Kazachstanu. Jego start rakietą Sojuz 2.1a planowany jest na 23 maja tego roku, na godz. 16:28 GMT.

MetOp-B dotarł do Bajkonuru za pomocą samolotu transportowego, który dostarczył go z zakładów wytwórcy satelity, EADS Astrium, spod francuskiej Tuluzy.

MetOp-B jest drugim z trzech statków MetOp zakontraktowanych u EADS-a przez ESA i EUMETSAT (ESA finansuje satelity i ich wyniesienie; EUMETSAT pokrywa koszty infrastruktury naziemnej i obsługi statków). MetOp-A został wyniesiony w 2006 roku, a ostatni MetOp-C trafi na orbitę w 2016. Program MetOp, kosztujący ok. 2,7 miliarda euro, będzie stanowił filar globalnego systemu monitorowania pogody z orbit okołobiegunowych. Tworzony jest on we współpracy z amerykańską NOAA.

Europa i USA postanowiły współdzielić pogodowe satelity meteo. W praktyce realizowane jest to tak, że każda ze stron wysyła satelity na orbity jednego typu (statek przechodzi przez równik o 9:30 – statki ESA – lub 13:30 – statki NOAA), dzięki czemu wspólnie dostarczają one najlepsze dane do prognozowania pogody i klimatu.

Instrumenty naukowe dla statków MetOp dostarczyły te same podmioty: ESA, EUMETSAT, NOAA i CNES.

Zobacz też:

(ESA)

Comments are closed.