Testowy Orion trafił do KSC

0

W ramach przygotowań do pierwszego lotu kapsuły Orion w 2014 roku, do Kennedy Space Center na Florydzie pod koniec kwietnia trafił testowy egzemplarz tego statku kosmicznego, tzw. Ground Test Article (GTA). Właściwy, lotny Orion dotrze do KSC za kilka miesięcy.

Zanim właściwy Orion poleci na rakiecie Delta IV na orbitę okołoziemską w ramach misji Exploration Flight Test 1 (EFT-1), wersja testowa statku zostanie złożona i sprawdzona w budynku Operations & Checkout (O&C). W ten sposób przetestowane zostaną wszystkie opracowane procedury przygotowujące Oriona do lotu. Sam proces obsługi będzie znacznie ułatwiony dzięki zastosowaniu ruchomych platform na poduszkach powietrznych.

GTA został dostarczony do KSC 21 kwietnia. Po zakończeniu szeregu weryfikacji testowa wersja statku zostanie przystosowana do prób wodowania. Te odbędą się w centrum badawczym Langley w Wirginii w specjalnym basenie (Hydro Impact Basin).

Budowa pierwszej lotnej wersji statku Orion jest obecnie na ukończeniu w Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie. Konstruktorzy wykonują właśnie ostatnie spawy w technice FSW (tzw. spawanie tarciowe z przemieszczeniem).

Comments are closed.