Szansa na prostszą i tańszą osłonę termiczną Oriona

0

Lockheed Martin uważa, że osłona termiczna Oriona może być prostsza, czyli tańsza.

Według przedstawiciela Lockheed Martin Space Systems, na spotkaniu firmy z NASA, jakie będzie miało miejsce 4 marca, firma będzie próbowała przekonać Agencję do przeprojektowania osłony termicznej załogowego statku Orion. Ma być ona prostsza i tańsza. NASA i Lockheed będą omawiać na spotkaniu wstępny raport z lotu EFT-1.

Elementy składowe statku Orion / Credits: NASA

Elementy składowe statku Orion / Credits: NASA

Możliwość taka pojawiła się po przeanalizowaniu danych z 4,5-godzinnego lotu próbnego EFT-1, przeprowadzonego 5 grudnia 2014. Według Mike’a Hawesa, dyrektora programu lotów załogowych LMSS, zanotowane temperatury były niższe od zakładanych. Hawes proponuje więc, by obecny projekt (5-metrowej średnicy struktura typu plastra miodu) zastąpić prostszą kwadratową konstrukcją ze sklejanych płytek termoodpornych.

Taka zmiana znacząco obniżyłaby pracochłonność i koszt związany z produkcją osłony, i skróciła czas produkcji. Ten ostatni jest jednym z czynników ryzyka projektu. Wykonanie osłony według obecnego projektu wymaga wstrzykiwania izolatora do każdej komórki struktury, a potem jego wygrzewanie. Oba procesy są czasochłonne. Klejenie osłony może zaś odbywać się w temperaturze pokojowej.

Testowa kapsuła Orion w trakcie drugich ćwiczeń w odzyskiwaniu z oceanu / Credit: NASA

Testowa kapsuła Orion w trakcie drugich ćwiczeń w odzyskiwaniu z oceanu / Credit: NASA

Na spotkaniu 4 marca na pewno będzie też mowa o systemie unoszenia kapsuły na wodzie, który częściowo zawiódł w locie EFT-1. Kapsuła była wyposażona w 5 nadmuchiwanych poduszek powietrznych, mających stabilizować położenie kapsuły po wodowaniu. Jedna z nich nie była wypełniona. Druga była wypełniona tylko częściowo. Telemetria wskazuje, że problem tkwi raczej w samych poduszkach niż w mechanizmie napełniania. Nie wiadomo jednak do końca czy zostały uszkodzone w trakcie lotu, czy był to defekt materiału.

W awionice kapsuły nastąpił jeden problem natury elektrycznej, ale nie był związany z przejściem przez pasy Van Allena.

Lockheed Martin jest wykonawcą kapsuły Orion na podstawie kontraktu przyznanego w 2006 roku. Umowa ma wartość 12 miliardów USD i obejmuje wykonanie 3 statków, w tym jednego, w którym znajdzie się załoga.

(SN, NASA, LM)

Comments are closed.