Relacja z misji EFT-1

13

Zapraszamy do relacji „na żywo” z pierwszego bezzałogowego lotu kapsuły MPCV Orion. Nazwa misji to Exploration Flight Test – 1.

13 komentarzy

  1. Niestety relacja się u mnie nie wyświetla :-(. Tylko to – “Zapraszamy do relacji „na żywo” z pierwszego bezzałogowego lotu kapsuły MPCV Orion. Nazwa misji to Exploration Flight Test – 1”. Sprawdzałem w IE i Firefoxie.

    Dawniej lubiłem czytać wasze relacje.

  2. Witajcie, może mi ktoś powiedzieć o co chodzi z tym Orionem? Dlaczego mówi się o nim, że to krok w kierunków lotu na Marsa. Nie rozumiem tego. Przecież astronauci nie wytrzymają 9 miesięcy podróży w tak małej kapsule. Orion nie potrafi też samodzielnie lądować na innej planecie jak i startować. Nie mówiąc już o powrocie z Marsa na Ziemię. O co więc chodzi?

    • Orion, czyli Wielofunkcyjny Moduł Załogowy, służy przede wszystkim do wysyłania i powrotu ludzi na/z orbitę Ziemi. Astronauci mogą w nim także odbywać krótkie (kilkunastodniowe) podróże, np. na Księżyc,. Planuje się, że Orion zwykle będzie połączony z innym statkiem – w przypadku lotu na Księżyc z lądownikiem księżycowym, a w przypadku dalszych podróży z właściwym habitatem, znacznie od niego większym.

  3. Jak tak będą “cudować” z każdym startem Oriona, to ten statek, nie dość, że będzie mniej użyteczny od promów kosmicznych, to jeszcze będzie droższy w obsłudze… Rozumiem, jakby wystrzeliwali nową rakietę, ale przecież to jest Delta IV Heavy…
    Gdyby za czasów Apollo, NASA miała takie podejście do sprawy jak obecnie, to podejrzewam, że nawet do połowy lat 70 nie zdążyliby dolecieć do Księżyca…

  4. ale kombinują – ciekawe czy w końcu wystartują – osobiście przypuszczam, że dadzą sobie spokój