STS-133 – dziesięć lat temu

0

Dziesięć lat temu trwała misja STS-133 – ostatnia misja promu Discovery.

Misja STS-133 trwała w dniach 24 lutego – 9 marca 2011. W tej misji po raz ostatni na orbitę wybrał się wahadłowiec Discovery.

Załoga promu Discovery tuż przed wejściem do Astro Vana / Credits - NASA
Załoga promu Discovery tuż przed wejściem do Astro Vana / Credits – NASA

Prom kosmiczny Discovery wystartował do swojej ostatniej misji, oznaczonej STS-133, w dniu 24 lutego 2011 o godzinie 22:50 CET z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Próba startu miała bardzo nieoczekiwany przebieg – wskutek drobnego problemu z komputerem odpowiedzialnym za kontrolę trajektorii lotu doszło do kilkuminutowego opóźnienia startu. Prom Discovery wystartował na zaledwie 2 sekundy przed końcem okienka startowego! Na pokładzie tego wahadłowca znaleźli się następujący astronauci: dowódca Steven Lindsey, pilot Eric Boe oraz specjaliści misji Benjamin Drew, Stephen Bowen, Michael Barratt i Nicole Stott.

Start misji STS-133 / Credits – Spacevidcast , NASA TV

Podstawowym celem wyprawy STS-133 było dostarczenie modułu PMM (Permanent Multipurpose Module) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Oprócz tego zaplanowano m.in. transfery ładunków pomiędzy wahadłowcem i Stacją (w tym Robonautę 2) oraz dwa spacery kosmiczne.

Misja trwała łącznie ponad 12 dni i 19 godzin, i zakończyła się udanym lądowaniem w ośrodku KSC na Florydzie. Do lądowania doszło 9 marca 2011 roku o godzinie 17:57 CET.

Lądowanie promu Discovery – koniec misji STS-133 / Credits – NASA’s Kennedy Space Center

Po zakończeniu misji STS-133 rozpoczął się proces wycofywania promu Discovery ze służby. W trakcie prac z wahadłowca zdjęto m.in. silniki główne SSME oraz usunięto niebezpieczne materiały i resztki paliw.  Discovery był pierwszym promem wycofanym ze służby.

Filmowe podsumowanie misji STS-133 / Credits – NASA

Prom Discovery wykonał łącznie 39 misji kosmicznych. Do dziś jest to rekord w ilości wykonanych wypraw orbitalnych przez jeden pojazd kosmiczny. Pierwszą misją promu Discovery była STS-41-D (30 sierpnia – 5 września 1984) – zaś ostatnią była opisywana w tym artykule STS-133. Łączny czas promu Discovery w misjach kosmicznych wyniósł 365 dni, 22 godziny, 39 minut i 33 sekundy.

Discovery podczas pożegnalnych przelotów nad KSC (na zdjęciu budynek VAB) / Credits: NASA/Glenn Benson
Discovery podczas pożegnalnych przelotów nad KSC (na zdjęciu budynek VAB) / Credits: NASA/Glenn Benson

Misja STS-133 była komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.