Obserwacje satelitów Starlink (marzec 2021)

0

Zapraszamy do przeglądu najciekawszych nagrań z przelotów satelitów Starlink z początku 2021 roku.

Od maja 2019 rok u firma SpaceX umieszcza swoją megakonstelację satelitów Starlink na orbicie. Docelowo przynajmniej 12 tysięcy satelitów Starlink ma się znaleźć na orbicie, choć firma SpaceX zgłosiła chęć umieszczenia nawet i kolejnych 30 tysięcy satelitów tej konstelacji. Jest to wartość porównywalna z całkowitą ilością wszystkich obiektów, jakie obecnie znajdują się na różnych orbitach wokół Ziemi, włączając w to większe “śmieci kosmiczne”.

Najnowszy, już dwudziesty start dla konstelacji Starlink odbył się 4 marca 2021. Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazła się dwudziesta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink (dokładnie określenie to v1.0 L17). Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Od czasu naszego ostatniego artykułu z nagraniami przelotów satelitów Starlink z września 2020 ilość satelitów tej konstelacji na orbicie wyraźnie wzrosła. W efekcie często można zaobserwować przeloty tych satelitów. Warto tu dodać, że większość satelitów Starlink po osiągnięciu docelowej orbity jest stosunkowo niskiej jasności. Nadal jednak bardzo efektownie wyglądają przeloty w kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin po starcie, gdy satelity są blisko siebie.

Starlink-20 obserwacje z 5 marca 2021 z Białegostoku / Credits – Limax7
Przelot dwudziestej paczki satelitów Starlink nad Polską – 5 marca 2021 / Credits –Night Sky
Przelot dwudziestej paczki Starlink około 2 godziny o uwolnieniu na orbicie – 4 marca 2021, obserwacje z USA / Credits – TheNStew
Przelot Starlink-18 z 6 lutego 2021 nad Polską / Credits – Mr SuperMole
Osiemnasta paczka satelitów Starlink – obserwacje z 8 lutego ze Szwajcarii / Credits – Olivier Staiger
Przeloty dwóch paczek satelitów Starlink – 19 lutego 2021 / Credits – Paul M Smith
Dziewiętnasta paczka satelitów Starlink – obserwacje z 19 lutego 2021 z Grecji / Credits – sky-watcher Dinos
https://www.youtube.com/watch?v=KmlZLLXMukk
Time-lapse z przelotu satelitów Starlink / Credits – ViralVideoLab

Starlink ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Oferta dostępu do Starlink jest już dostępna w kilku krajach, w tym w Polsce. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Przeloty satelitów Starlink są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.