Ariane 5 gotowa do integracji z satelitami HYLAS 1 i Intelsat 17

0

Jak podaje Arianespace, piąta rakieta Ariane 5, która ma odbyć swój lot jeszcze w tym roku właśnie jest przygotowywana do lotu zaplanowanego na koniec bieżącego miesiąca.

Gotowa rakieta została już przetransportowana do Final Assembly Building, znajdującym się na europejskim kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie oczekuje na integrację ze swoim ładunkiem – satelitami HYLAS 1 oraz Intelsat 17.

Wydarzenie to jest oficjalnym zakończeniem realizacji zamówienia na budowę tej rakiety przez głównego wykonawcę, którym jest europejskie konsorcjum EADS Astrium Space Transportation.

Satelita Intelsat 17 po wystrzeleniu i umieszczeniu na orbicie geostacjonarnej będzie dostarczał sygnał telewizyjny na obszarze Azji, Europy i Afryki. Zbudowany został przez Space Systems/Loral i zastąpi satelitę Intelsat 702, który został wystrzelony również przez Arianespace w 1994 roku.

HYLAS 1 będzie natomiast dostarczał usług szerokopasmowych na terenie Europy wykorzystując do tego kanały pasm Ku i Ka. Zbudowany został przez EADS Astrium dla operatora Avanti Communications i jest zdolny do wysyłania odpowiednio silnego sygnału do danego regionu w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

Start planowany jest na 25 listopada i będzie 198 startem rakiety z rodziny Ariane.

(Arianespace)

Comments are closed.