Awaria Intelsata 29E

0

Siódmego kwietnia doszło do poważnej awarii satelity telekomunikacyjnego Intelsat 29E. W kolejnych dniach satelita stworzył zagrożenie dla innych satelitów.

Intelsat 29E znalazł się na orbicie w dniu 28 stycznia 2016. Tego dnia, o godzinie 00:20 CET z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z Intelsatem 29E na pokładzie. Był to jeden z niewielu startów tej rakiety z pojedynczym “pasażerem”.

Przez kolejne trzy lata Intelsat 29E funkcjonował prawidłowo na orbicie geostacjonarnej (GEO). Zupełnie nieoczekiwanie, 7 kwietnia 2019 doszło do poważnej awarii Intelsata 29E. Poniższe nagranie prezentuje moment awarii – wyraźnie widoczne są bardzo dynamiczne “wydarzenia”, które mogą być wynikiem eksplozji na pokładzie satelity. Firma Intelsat potwierdziła, że wystąpił przeciek paliwa na pokładzie tego satelity. Dwa dni później ustała komunikacja z Intelsatem 29E.

Awaria Intelsata 29E / Credits – ExoAnalytic Solutions Videos

Od momentu awarii zaczął się dryf Intelsata 29E w kierunku wschodnim. Jedenastego kwietnia doszło do zbliżenia tego satelity z satelitą telekomunikacyjnym NASA – TDRS-3. Prędkość względna podczas tego zbliżenia wyniosła około 1 km/s. W przypadku kolizji z tą prędkością doszłoby do całkowitego zniszczenia obu satelitów i wytworzenia potężnej chmury szczątków w otoczeniu GEO. Na szczęście do kolizji nie doszło, choć separacja mogła wynieść zaledwie kilkaset metrów.

W kolejnych dniach Intelsat 29E zbliżył się do SES-14 i ASTRA 3A. W tych obu przypadkach separacja była większa.

Intelsat 29E jest pierwszym satelitą telekomunikacyjnym o “wysokiej wydajności”. Masa tego satelity to 6552 kg – jest to jeden z najcięższych satelitów telekomunikacyjnych, jaki kiedykolwiek wyniesiono w przestrzeń kosmiczną. Ten satelita bazuje na platformie 702MP firmy Boeing. Łącznie na pokładzie Intelsata 29E znalazło się aż 71 transponderów, z czego 56 na paśmie Ku. Satelita jest w stanie retransmitować od około 25 do 30 gigabitów danych na sekundę. Panele słoneczne tego satelity mają dostarczać przynajmniej 15 kW.

(AT, IT)

Comments are closed.