Komercyjny kosmos – lipiec 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z lipca 2019 roku.

Grzegorz Brona wraca do Creotech

Piątego lipca Grzegorz Brona poinformował o nowym stanowisku – Chief Business Officer (CBO) firmy Creotech Instruments. Jest to powrót do poprzedniego stanowiska pracy, zanim Dr Grzegorz Brona objął stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Funkcję Prezesa tej Agencji Dr Brona sprawował do marca 2019.

Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, konferencja „Jak z sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowaną technologię”, 24 lutego 2015, Warszawa
Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, konferencja „Jak z sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowaną technologię”, 24 lutego 2015, Warszawa / Credit: ARP SA

Inwestycja w Virgin Galactic

W lipcu doszło do ciekawego przejęcia udziałów firmy Virgin Galactic (VG). Fundusz inwestycyjny Social Capital Hedosophia (SCH) przejął 49% udziałów VG za kwotę 800 milionów USD. Firma SCH jest już notowana na amerykańskiej giełdzie, co powinno umożliwić VG także wejście na giełdę.

Przejęcie udziałów jest częściowo wynikiem nieudanych wcześniejszych działań inwestycyjnych w VG. Na początku tego roku pojawiła się informacja, że VG poszukuje nowych inwestorów wskutek problemów z inwestorami z Bliskiego Wschodu. Wówczas wartość saudyjskich inwestycji w VG została oszacowana na około 1 milard USD.

VSS Unity w locie / Virgin Galactic
VSS Unity w locie / Virgin Galactic

SpaceX wyniesie IXPE

W lipcu firma SpaceX wygrała kontrakt na wyniesienie rentgenowskiego satelity naukowego Imaging X-Ray Polarimetry Explorer (IXPE) dla NASA. Wartość kontraktu to nieco ponad 50 milionów USD. Start zaplanowano na kwiecień 2021 roku za pomocą rakiety Falcon 9.

Wizja satelity IXPE / Credits - NASA
Wizja satelity IXPE / Credits – NASA

Zamówienia na dwa com-saty na nietypowej orbicie

W lipcu firma Space Norway przy współpracy z Inmarsat zamówiła 2 satelity komunikacyjne od koncernu Northrop Grumman. Te satelity nie będą operować z orbity geostacjonarnej (GEO), lecz na wysoką orbitę okołoziemską o dużej inklinacji.

Start zaplanowany jest na 2022 rok za pomocą rakiety Falcon 9.

Intelsat 29E – wynik dochodzenia

Intelsat 29E znalazł się na orbicie w dniu 28 stycznia 2016. Tego dnia, o godzinie 00:20 CET z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z Intelsatem 29E na pokładzie. Był to jeden z niewielu startów tej rakiety z pojedynczym “pasażerem”.

Przez kolejne trzy lata Intelsat 29E funkcjonował prawidłowo na orbicie geostacjonarnej (GEO). Zupełnie nieoczekiwanie, 7 kwietnia 2019 doszło do poważnej awarii Intelsata 29E. 18 kwietnia Intelsat poinformował, że kończy próby odzyskania tego satelity. Intelsat 29E został uznany za utraconego.

W lipcu 2019 zakończyło się dochodzenie, którego celem było ustalenie okoliczności utraty satelity. Analiza dostępnych informacji sugeruje, że czynniki zewnętrzne, takie jak wyładowanie elektrostatyczne (związane z “pogodą kosmiczną”) lub uderzenie mikrometeoroidu.

Wynik tego dochodzenia oznacza także, że inne satelity zbudowane na tej samej platformie nie mają poważnego błędu w swojej konstrukcji. Aktualnie na orbicie GEO przebywa 6 innych satelitów zbudowanych na tej samej platformie przez firmę Boeing.

OneWeb nie dla Rosji

Choć satelity OneWeb są wynoszone za pomocą rakiet zbudowanych przez rosyjskie zakłady, nie będzie możliwości korzystania z usług tej firmy w Rosji. OneWeb po raz kolejny otrzymał odmowę oferowania swoich usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu, na terytorium Rosji.

Rodzi się tutaj pytanie jak Rosja będzie zamierzać egzekwować tę odmowę. Jest raczej niemożliwe, by satelity OneWeb się “wyłączały” podczas przelotów nad Rosją. Bardziej prawdopodobny będzie brak dostępności sprzętu naziemnego (terminale, oprogramowanie, abonamenty itp.) związanego z usługami OneWeb w tym państwie. Nie oznacza to jednak, że poszczególne osoby nie będą w stanie zdobyć we własnym zakresie sprzętu pozwalającego do korzystania z sieci OneWeb.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.