Komercyjny kosmos – maj 2020

1

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z maja 2020 roku.

Space3ac – Demo Day

12 maja odbyło się Demo Day programu akceleracyjnego Space3ac. 22 startupy zaprezentowały się na żywo przed przedstawicielami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), lokalnych samorządów, inwestorami, odbiorcami technologii i społecznością zgromadzoną na Facebook’u. Po raz pierwszy w Polsce Demo Day programu akceleracyjnego odbyło się online. Jury wraz z przedstawicielami akceleratora Space3ac wyróżniło 4 startupy. W kategorii Best MVP zwyciężył Symmetrical, zapewniający pracownikom tzw. wypłatę na życzenie. Nagroda za Best Software trafiła do platformy analityczno-marketingowej Witbee, Best Technology przyznano Sezo za bezprzewodowe sensory, a Best Pitch wygrał zespół Surveily, który stworzył przewidujący wypadki system nadzoru i bezpieczeństwa oparty na SI. Transmisję z Demo Day można obejrzeć na Facebook’u akceleratora.

Pod koniec maja zakończył się nabór do ostatniej rundy akceleratora Space3ac. Łącznie nadesłano rekordową liczbę 335 zgłoszeń z całego świata.

Podsumowanie ostatniej rundy zgłoszeń do Space3ac

COVID-19: kolejny miesiąc globalnego spowolnienia

Maj 2020 okazał się być kolejnym miesiącem poważnego spowolnienia na skalę globalną. Powodem tego spowolnienia była (i nadal jest) pandemia choroby COVID-19. W niektórych państwach w maju 2020 wykonano pierwsze “poluzowania” gospodarki, jednak wiele branż wciąż jest zamkniętych. Jedną z branż najmocniej dotkniętych przez pandemię jest lotnictwo pasażerskie. Na całym świecie samoloty “hibernują” na różnych lotniskach. Poniższe zdjęcie (Delhi, Indie) pokazuje typowy wygląd większego lotniska w trakcie pandemii – na zdjęciu można wyliczyć kilkadziesiąt samolotów pasażerskich różnej wielkości.

Lotnisko w Delhi - widoczna duża ilość samolotów (zdjęcie satelity Proba-1) / Credits - ESA
Lotnisko w Delhi – widoczna duża ilość samolotów (zdjęcie satelity Proba-1) / Credits – ESA

Zdjęcia satelitarne przydają się do ustalenia stopnia aktywności człowieka na całym świecie. Wraz z “odmrażaniem” gospodarki obserwacje Ziemi (EO) pozwalają na ustalenie stopnia aktywności przemysłowej na całym świecie, z czego możliwe jest ustalenie poziomu aktywności różnego rodzaju podmiotów, taki jak fabryki, porty, magazyny czy lotniska. Dane można także porównać z innymi, np ilością lotów.

Ukraina luzuje ograniczenia w sektorze kosmicznym

W tym roku Ukraina luzuje ograniczenia w sektorze kosmicznym. Jest m.in. możliwe testowanie rakiet nośnych i ich elementów (poza “komputerami”) przez podmioty prywatne. Jest także możliwe organizowanie startów rakiet i “statków kosmicznych” jak również kontrola satelitów na orbicie Ziemi oraz poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. Ukraina także zezwala w swoim państwie na sprowadzanie statków kosmicznych i/lub ich komponentów na Ziemię. Podmioty, które chcą być aktywne w ukraińskim sektorze kosmicznym muszą przesłać deklaracje działań gospodarczych do rządu Ukrainy.

W opinii niektórych ekspertów jest możliwe, że w ciągu kilku najbliższych lat powstaną nowe ukraińskie spółki branży kosmicznej. Poluzowanie ograniczeń pozwoli na poszerzenie działalności wokół branży kosmicznej na Ukrainie.

Intelsat – Chapter 11

Jedną z najważniejszych informacji ostatnich miesięcy jest ogłoszenie potrzeby ochrony przed wierzycielami przez firmę Intelsat. Jest to forma ochrony przed upadłością spółki oraz uzyskanie ochrony na czas restrukturyzacji. Firma Intelsat złożyła tzw “Chapter 11 bankruptcy” (w prawie USA) w maju 2020. Informacje na temat złego stanu finansów firmy Intelsat pojawiły się już w 2019 roku, jednak początek 2020 roku był wyjątkowo zły dla tej spółki. Aktualnie szacuje się, że Intelsat ma dług wielkości przekraczającej 10 miliardów USD.

Kolejne miesiące będą krytyczne dla Intelsata. Jest prawdopodobne, że spółka zabezpieczy przynajmniej częściowe finansowanie, jednak nie będzie w stanie na bieżąco regulować wierzytelności. W międzyczasie otwartą kwestią jest i będzie sposób funkcjonowania tej spółki w zmieniającej się branży telekomunikacji satelitarnej – przede wszystkim z uwagi na napływ nowej konkurencji (np. Starlink) oraz zmianę dostępności różnych pasm (przede wszystkim 5G i pasmo C).

Inwestycja w wyższą precyzję pozycjonowania

W maju 2020 amerykański startup Xona Space Systems poinformował o pozyskaniu 1 miliona dolarów inwestycji przed-zalążkowej (ang. “pre-seed”) na stworzenie nowego typu pozycjonowania satelitarnego. Ten system pozycjonowania ma być do dziesięciu razy bardziej precyzyjny od obecnie stosowanej nawigacji satelitarnej (GNSS). Xona Space Systems pracuje nad autorskim systemem “szyfrowanych sygnałów o szybkiej konwergencji”.

Polski satelita telekomunikacyjny?

W maju 2020 pojawiła się informacja, że polska spółka telekomunikacyjna Exatel rozpatruje możliwość pozyskania (lub “współ-pozyskania”) satelity telekomunikacyjnego. Do uruchomienia satelity miałoby dojść już za 3 lata. Satelita miałby powstać przy współpracy z innymi polskimi firmami. Odbiorcą usług telekomunikacyjnych byłyby polskie służby i administracja.

W dostępnych materiałach nie pojawiły się informacje o typie satelity telekomunikacyjnego. Możliwe, że byłby to mały satelita, demonstrujący możliwość niezależnej komunikacji.

SpaceX – udana (mała) runda finansowania

W maju 2020 firmie SpaceX udało się pozyskać 346 milionów USD od prywatnych inwestorów. Ta runda finansowania ma być wydana na prace nad pojazdem Starship oraz na dalsze prace nad konstelacją Starlink.

(BDS, Tw, VG, Ab, SO, NYSE)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Jeden komentarz

  1. Jest sieć darmowych satelitów prywatnych (obecnie 3) które nadają sygnal danych cyfrowych https://www.outernet.is/ chciałbym aby polskie firmy dostarczyły gotowe moduły, które były by mniejsze i lepsze niż te, które obecnie są. Może warto zmienić oprogramowanie? A może warto wysłać własnyego satelitę, który by zwiększył prędkośc transmisji lub po prostu by lecial na długiej orbicie, ale za to była by to orbita bezpieczniejsza i można by ja dużo dłużej użytkowac.