Start misji Aditya-L1

0

Start indyjskiej misji badającej Słońce.

Trzeciego września nastąpił start indyjskiej misji Aditya-L1. Celem Aditya-L1 są obserwacje naszej Dziennej Gwiazdy.

Do startu rakiety PSLV-XL z sondą Aditya-L1 doszło 2 września 2023 o godzinie 08:20 CEST z wyrzutni Sriharikota. Lot przebiegł prawidłowo i sonda została skierowana ku punktowi L1 układu Ziemia-Słońce. To tam. w przestrzeni wokół punktu L1, znajdują się obecnie m.in. sondy SOHO i DSCOVR.

Start misji Aditya-L1 / Credits – India Today

Aditya-L1 jest pierwszą indyjską misją, której celem jest obserwacja Słońca. Z dostępnych informacji wynika, że sonda Aditya-L1 będzie wykonywać obserwacje Słońca na zakresie widzialnym, w ultrafiolecie oraz na dwóch pasmach rentgenowskich. Ponadto, na pokładzie sondy zainstalowano magnetometr oraz instrument do pomiarów plazmy. Masa startowa ADITYA-L1 to 1475 kg. Indyjska agencja kosmiczna ISRO informuje, że nie jest to “pełna misja słoneczna”, ale pierwsze podejście tego państwa do obserwacji Słońca.

Ogólny opis misji Aditya-L1 / Credits – Hindustan Times

Czy Aditya-L1 jest ważną misją? Okazuje się, że tak! Dwie podstawowe sondy obserwujące Słońce – SOHO i SDO – są już w dość zaawansowanym wieku. Sonda SOHO w perspektywie kilku lat zakończy swoją misję. Potrzebne jest przynajmniej częściowe zastąpienie. Aditya-L1, o ile dane będą stale dostępne dla szerokiej społeczności na całym świecie, może wypełnić tę lukę.

(ISRO)

Comments are closed.