Rozbłysk klasy X1.5

0

Pierwszy rozbłysk klasy X w nowym cyklu!

Trzeciego lipca Słońce wyemitowało pierwszy rozbłysk najbardziej energetycznej klasy X. Jest to jednocześnie pierwszy rozbłysk tej klasy od… września 2017 roku.

Nowy aktywny region o numerze 2838 w zaledwie kilkadziesiąt godzin od powstania zaczął emitować silniejsze rozbłyski. Trzeciego lipca o 09:17 CEST nastąpił rozbłysk klasy M2.7. Następnie o 16:29 CEST ten rejon wyemitował rozbłysk klasy X1.5. Dwie i pół godziny później, o 19:03 CEST ta grupa wyemitowała rozbłysk klasy M1.0.

Aktywność słoneczna w dniu 3 lipca 2021 - widoczne dwa rozbłyski klasy M i jeden klasy X / Credits - NOAA, NASA
Aktywność słoneczna w dniu 3 lipca 2021 – widoczne dwa rozbłyski klasy M i jeden klasy X / Credits – NOAA, NASA

W momencie emisji tych rozbłysków grupa 2838 znajdowała się tuż przy zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. Ten obszar niebawem przestanie być widoczny z Ziemi. Żadnemu z tych rozbłysków nie towarzyszyło silniejszy koronalny wyrzut masy (CME). Z uwagi na położenie tego grupy plam względem Ziemi jakiekolwiek efekty geomagnetyczne prawdopodobnie będą znikome lub żadne.

Rozbłysk klasy X1.5 jest najsilniejszym rozbłyskiem od września 2017 roku. Jest to jednocześnie pierwszy rozbłysk klasy X w nowym 25 cyklu aktywności słonecznej.

Nowy cykl aktywności rozpoczął się w grudniu 2019. Naukowcy obecnie podejrzewają, że maksimum tego cyklu nastąpi nieco szybciej niż to wcześniej przewidywano. Nie wydaje się jednak, by to nadchodzące maksimum było silniejsze od poprzedniego. Warto tu jednak zauważyć, że wciąż niewiele wiemy o naszym Słońcu oraz o jego zmienności, choć ostatnie dwa cykle oraz stałe obserwacje za pomocą kosmicznych obserwatoriów takich jak SOHO, SDO czy dwóch sond STEREO znacznie poszerzyło naszą wiedzę o naszej Dziennej Gwieździe. Wiemy także, że nasze Słońce jest dość nietypowe w porównaniu z innym podobnymi gwiazdami.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.