Pierwszy chiński spacer kosmiczny z pokładu stacji Tianhe zakończony sukcesem

0

W nocy czasu polskiego, taikonauci znajdujący się na chińskiej stacji kosmicznej Tianhe wykonali swój drugi w historii chiński spacer kosmiczny. Jednocześnie był to pierwszy spacer przeprowadzony z pokładu Tianhe, który miał na celu montaż specjalnej platformy oraz uchwytów pozwalających taikonautom na przemieszczanie się za pomocą robotycznego manipulatora, w który wyposażona jest stacja.

W spacerze wzięli udział Liu Boming oraz Tang Hongbo. Trzeci członek załogi i jednocześnie dowódca misji – Nie Haisheng – w tym czasie przebywał wewnątrz modułu stacji kosmicznej. Liu Boming po instalacji platformy na ramieniu manipulatora stał się pierwszym chińskim astronautą, który przemieszczał się w sposób znany z metody wykorzystywanej przy pracach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy użyciu ramienia robotycznego. W trakcie spaceru zakończono także pomyśle instalację zewnętrznej kamery panoramicznej.

Pierwszy chiński spacer kosmiczny z pokładu chińskiej stacji orbitalnej Tianhe

Dodatkowym celem spaceru kosmicznego było także przeprowadzenie próbnej procedury przerwania i powrotu taikonautów na pokład stacji, co miało symulować sytuację awaryjną i pozwoliło na oszacowanie ryzyka takiej procedury co jest istotnym zagadnieniem przed planowanym wprowadzeniem regularnych spacerów kosmicznych w ramach normalnej misji Tianhe.

Spacer kosmiczny trwał 6 godzin i 46 minut, był zatem niemal tak samo długi jak spacery kosmiczne w ramach programu ISS i znacznie dłuższy od poprzedniego spaceru chińskiego, przeprowadzonego jeszcze z pokładu pojazdu kosmicznego Shenzhou 7 w roku 2008, który to spacer trwał zaledwie 22 minuty. Co ciekawe, taikonauta Liu Boming również uczestniczył w misji Shenzhou 7 i w pierwszym spacerze kosmicznym, choć jego rola ograniczała się do wsparcia Zhai Zhiganga, oficjalnie pierwszego chińskiego astronauty, który wyszedł w przestrzeń kosmiczną.

Co interesujące w trakcie spaceru kosmicznego wykorzystano nową generację chińskich skafandrów kosmicznych Feitian, których pierwsza generacja została wykorzystana w misji Shenzhou 7. Skafandry te powstały na bazie rosyjskiej konstrukcji Orlan-M, choć następnie uległy znacznym modyfikacjom.

Do stacji Tianhe obecnie zacumowany jest pojazd kosmiczny Shenzhou 12, który został wystrzelony z kosmodromu Jiuquan wraz z trzyosobową załogą, a także pojazd zaopatrzeniowy Tianzhou 2. Misja taikonautów ma planowo potrwać trzy miesiące – ich powrót planowany jest na wrzesień. Następnie do – wtedy bezzałogowej – stacji kosmicznej zacumować ma pojazd zaopatrzeniowy Tianzhou 3, a nieco później, w październiku, także kolejna misja załogowa na pokładzie Shenzhou 13.

Już jutro, 6-go lipca, z terytorium Chin zostanie wystrzelony satelita geostacjonarny, który zapewni dodatkowe wsparcie telekomunikacyjne dla misji załogowych na pokładzie Tianhe. Obecnie kontakt z taikonautami jest utrudniony, ponieważ Chiny nie dysponują możliwościami przekazywania sygnałów radiowych gdy stacja znajduje się nad terytorium Ameryki Południowej. Nowy satelita ma wypełnić tę lukę komunikacyjną. Jest to zatem rozwiązanie bardzo podobne do wykorzystywanego w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej systemu TDRSS,

Comments are closed.