Przygotowania do EVA-65 i EVA-66

3

Trwają przygotowania do dwóch spacerów kosmicznych o oznaczeniu EVA-65 i EVA-66. W tym spacerach weźmie udział Robert Behnken z misji SpX-DM2.

Trzydziestego maja 2020 roku o godzinie 21:22 CEST rozpoczęła się pierwsza załogowa misja pojazdu Dragon 2 (Crew Dragon lub Dragon Crew). Oznaczenie tej misji to SpX-DM2. W misji biorą udział astronauci NASA Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Dziewiętnaście godzin po starcie Dragon 2 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Aktualnie wiadomo już, że misja SpX-DM2 będzie trwać do sierpnia. Ten, nieco wydłużony czas pobytu astronautów misji SpX-DM2 na ISS jest ważny dla funkcjonowania Stacji. Jednym z planowanych elementów jest seria spacerów kosmicznych, do których przygotowywał się Robert Behnken. Dwa pierwsze spacery z jego udziałem, o oznaczeniach EVA-65 i EVA-66, nastąpią 26 czerwca i 1 lipca.

W obu spacerach kosmicznych będą uczestniczyć Robert Behnken i Christopher Cassidy, który dotarł na ISS w kwietniu 2020 w ramach misji Sojuz MS-16. Obaj astronauci są doświadczeni w wykonywaniu spacerów kosmicznych. Celem EVA-65 i EVA-66 jest wymiana akumulatorów, zainstalowanych na elemencie S6 kratownicy Stacji. Nowe akumulatory zostały dostarczone przez japoński statek HTV-9 w maju tego roku.

Dwudziestego czwartego czerwca NASA przedstawiła plan prac na spacery EVA-65 i EVA-66. Animacje obu spacerów prezentujemy poniżej. Oba spacery zaczną się około godziny 13:00 CEST i powinny trwać do 7 godzin.

Opis EVA-65 / Credits – NASA Johnson
Plan prac EVA-66/ Credits – NASA Johnson

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także porównanie pojazdów Dragon 2 i promu kosmicznego.

(NASA)

3 komentarze