Kontrakt na Fazę B2 łazika Martian Sample Fetch Rover

1

Koncern Airbus otrzymał od ESA kontrakt na Fazę B2 projektu łazika Martian Sample Fetch Rover. Ten łazik ma mieć za zadanie zebranie cennych próbek materii z Marsa.

Od 1997 roku, czyli od czasów misji Mars Pathfinder i Mars Global Surveyor, trwa prawdziwa “inwazja” ziemskich orbiterów, lądowników i łazików na Czerwoną Planetę. Do dziś jednak nie zrealizowano dwóch rodzajów wypraw: misji załogowej oraz misji typu “sample return”, której celem jest sprowadzenie próbek materii z Marsa na Ziemię. Te dwa typy misji są bardziej skomplikowane od obecnych orbiterów, lądowników i łazików. Jest jednak oczywiste, że te dwa typy misji to kolejne kroki w eksploracji Marsa.

Od lat 90. XX wieku powstało wiele koncepcji misji typu “sample return”. Niektóre z nich, takie jak jedna z koncepcji łazika Mars Astrobiology Explorer-Cacher (MAX-C) czy też wspólnej misji amerykańskiej NASA i europejskiej ESA (bazującej na MAX-C), wyszły poza fazę koncepcji. Niestety, żadna z misji “sample return” nie doczekała się pełnej realizacji. Na przeszkodzie stoją koszty oraz ogólny poziom skomplikowania misji: zakłada się zebranie nie tylko “przypadkowych” próbek Czerwonej Planety z bezpośredniego rejonu lądowania, ale także cenne próbki z wybranych miejsc. Jest to duży problem, gdyż misje łazików Curiosity czy Opportunity wyraźnie wskazują, że trzeba przebyć długą drogę w poszukiwaniu ciekawych stanowisk badawczych.

Mars 2020 i Martian Sample Fetch Rover

Rysuje się jednak realna szansa na sprowadzenie próbek Marsa na Ziemię w ciągu kilkunastu najbliższych lat. Zebranie próbek będzie wynikiem kilku misji. Na początku, nadchodząca misja łazika Mars 2020 Perseverance zbierze próbki z różnych stanowisk. Te próbki zostaną pozostawione na powierzchni Czerwonej Planety w metalowych kanistrach. Następnie, te kanistry (małe tuby) zostaną zebrane przez następny europejski łazik i dostarczy je do pojazdu, który wystarczy z powierzchni Marsa. Proces zbierania próbek ma trwać do sześciu miesięcy, a łazik ma być w stanie przejechać do 200 metrów dziennie. Łazik Mars 2020 został wyposażony w 43 kanistry na próbki marsjańskiej materii, z czego 36 próbek zostanie podjętych przez kolejny łazik.

Europejski łazik, który zbierze kanistry otrzymał nazwę Martian Sample Fetch Rover (MSFR). Łazik MSFR zostanie wystrzelony ku Czerwonej Planecie pod koniec 2026 roku na orbiterze, który dotrze do Marsa w 2027 roku. Ten orbiter będzie obniżać swoją orbitę, co pozwoli w 2028 roku na uwolnienie lądownika wraz z łazikiem MSFR. Następnie, już na powierzchni Marsa będzie wykonywana misja łazika MSFR, a w 2029 roku z lądownika wystartuje mała rakieta, na pokładzie której znajdzie się większy zasobnik na kanistry z próbkami materii. Wreszcie ta mała rakieta na orbicie dotrze do kolejnego marsjańskiego orbitera, skąd wystartuje w kierunku Ziemi pojazd mały powrotny. Dotarcie próbek na Ziemię planowane jest na około 2031 rok.

Ogólna koncepcja misji Mars Sample Return / Credits - ESA
Ogólna koncepcja misji Mars Sample Return / Credits – ESA

Pierwszy kontrakt na koncept łazika MSFR (Fazy A i B1) został przyznany w 2018 roku. W czerwcu 2020 firma Airbus otrzymała od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) kontrakt na Fazę B2 projektowania łazika. Ważnym elementem łazika MSFR będzie ramię robotyczne, które będzie w stanie przechwycić małe kanistry z próbkami i je precyzyjnie umieścić w zasobniku. To ramię będzie budowane przez kilka europejskich podmiotów przy współpracy z firmą Airbus.

(Airbus, ESA)

Jeden komentarz

  1. Od lat 90-tych faktycznie powstało wiele koncepcji misji MSR i jedyne czego możemy być pewni to tego że wiele jeszcze takich koncepcji powstanie. Ale nie ma co narzekać Perseverance i Ingenuity już złożone a start niebawem.