Mars 2020 – wybór imienia

2

Piątego marca NASA wybrała imię dla łazika Mars 2020. NASA wybrała imię Perseverance.

Łazik Mars 2020 jest już w całości gotowy, przetestowany oraz przetransportowany do miejsca startu (Kennedy Space Center, KSC – Floryda). Start Mars 2020 obecnie jest planowany na 17 lipca. Start tego łazika nastąpi za pomocą rakiety Atlas 5, która skieruje pojazd w kierunku Czerwonej Planety. Lądowanie łazika na Marsie jest planowane na 18 lutego 2021 roku.

Dotychczasowe budowa oraz testy łazika Mars 2020 / Credits – JPLraw

NASA wybiera imię Perseverance

Pod koniec stycznia tego roku NASA otworzyła stronę do głosowania na kandydatów misji Mars 2020. Łącznie finalistów było dziewięciu. Piątego marca NASA ogłosiła wybór – wybrano imię Perserverance (“wytrwałość”). Tę propozycję wysłał jeden z uczniów z amerykańskiej szkoły, którego marzeniem jest pewnego dnia pracować dla NASA.

Jezero – cel misji Mars 2020 Perseverance

Dziewiętnastego listopada 2018 roku NASA oficjalnie poinformowała o wyborze krateru Jezero na miejsce przeprowadzenia misji Mars 2020. Już w 2015 roku był to “najpopularniejszy” kandydat na misję Mars 2020. Krater Jezero w przeszłości prawdopodobnie w dwóch oddzielnych okresach było jeziorem ciekłej wody. W regionie Jezero wykryto już minerały ilaste, które sugerują obecność środowiska wodnego. Niektóre prace naukowe sugerują, że grubość osadów w kraterze Jezero może wynieść nawet jeden kilometr. Naukowcy uważają także, że osady w kraterze Jezero mogą być w stanie zachować ślady dawnego życia bakteryjnego – o ile oczywiście takie powstało na Czerwonej Planecie.

Delta wyschniętej rzeki wewnątrz krateru Jezero - rejon lądowania misji Mars 2020 / Credits - NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University
Delta wyschniętej rzeki wewnątrz krateru Jezero – rejon lądowania misji Mars 2020 / Credits – NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University

Elipsa lądowania dla Mars 2020 będzie mieć 50% mniejszą powierzchnię niż w przypadku łazika Curiosity. Redukcja obszaru elipsy lądowania jest wynikiem dalszych prac rozwojowych nad systemem lądowania dużego pojazdu, jakim będzie łazik Mars 2020. Podobnie jak w przypadku łazika Curiosity i tym razem zostanie wykorzystany “sky-crane” (pod koniec lądowania), jednak precyzja kontroli każdego etapu lotu przez atmosferę będzie większa.

(Wstępna) elipsa lądowania dla misji Mars 2020 / Credits - Emily Lakdawalla, Planetary Society
(Wstępna) elipsa lądowania dla misji Mars 2020 / Credits – Emily Lakdawalla, Planetary Society

Misja łazika Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

2 komentarze

  1. Patrzę na ten filmik ,na tą integrację Łazika Perseverance z tym Lądownikiem i przychodzi mi myśl , dlaczego on nie ląduje całkowicie na 4 Nogach ,a Łazika nie trzyma w Adapterze . Po wylądowaniu na Marsie i Rozłożenia Łazika ( Koła ) ,Nogi mogą być wyższe o 10-15 cm. niż mają koła do Gruntu , zwalniamy Łazik z adaptera i on sobie łagodnie siada na swoich Kołach ,załączamy silniki na sygnał z Ziemi i wyjeżdża z pod Lądownika w teren Marsa. W ten sposób Lądownik jest cały ,a Łazik posadzony na Marsie bez balansowania na linach z wysokości około 30-m. w zawieszeniu Lądownika na silnikach jego Rakietowych. Nie potrzebowała by NASA już drugi raz 500-m. dalej go Rozwalać o Marsa i gromadzić coraz więcej złomu skażonego resztkami toksycznego paliwa, itd. W przyszłości można by było te Lądowniki przekształcać na Autonomiczne Drony i Ludzie ,Osadnicy ,mogliby podwieszać w tych adapterach Hermetyczne Kabiny ,albo pojazdy i latać kilometrami po Marsie z Kopuły Osiedla ,do Kopuły Osiedla , oczywiście po do tankowaniu Paliwa i Utleniacza.

  2. Nie podoba mi się ta nazwa bo za długa. Nie wpada w ucho. Przekombinowali zwłaszcza ze inne propozycje też były fajne a krótsze i bardziej w padały w ucho. Zobaczymy jak długo wytrwa.