Dragon 2 – udany test Super Draco

0

Firma SpaceX przeprowadziła 13 listopada udany test silniczków Super Draco zainstalowanych w kapsule Dragon 2.

Test Super Draco symulował użycie tych silniczków na wypadek potrzeby ucieczki kapsuły Dragon 2 z astronautami na pokładzie. Podobny test został przeprowadzony w kwietniu 2019 – wówczas doszło do eksplozji i w konsekwencji zniszczenia kapsuły Dragon 2.

Przez kolejne miesiące firma SpaceX wraz z NASA pracowała nad wyjaśnieniem okoliczności które doprowadziły do tej eksplozji. Najwięcej informacji na temat eksplozji zostało opublikowanych pod koniec października – wynika z nich, że SpaceX zidentyfikowało przyczynę eksplozji, wprowadziło poprawki a NASA je zaakceptowała. Kolejnym etapem było ponowne przeprowadzenie testu silniczków Super Draco.

Kilka godzin po teście Elon Musk opublikował zdjęcie kapsuły Dragon 2 z odpalonymi silniczkami Super Draco. Z dostępnych informacji wynika, że test z 13 listopada przebiegł prawidłowo. NASA wraz ze SpaceX analizują aktualnie dane, jednak wszystko wskazuje na to, że amerykańska agencja formalnie zaakceptuje ten test.

Jest to ważny etap w przygotowaniach kapsuły Dragon 2 do lotów załogowych. Niebawem można się spodziewać testu systemu ratunkowego w locie kapsuły Dragon 2.

Ponadto, firma SpaceX poinformowała, że udało się jej przeprowadzić już 13 testów spadochronowych dla Dragona 2. Te testy to także ważny etap w przygotowaniu do lotów załogowych.

(PFA, NSF)

Comments are closed.