Eksplozja kapsuły Dragon 2 – informacja od SpaceX

0

Firma SpaceX zidentyfikowała przyczynę eksplozji kapsuły Dragon 2.

Dwudziestego kwietnia 2019 o godzinie 20:13 CEST w ośrodku NASA znajdującym się na Przylądku Canaveral na Florydzie doszło do poważnej anomalii w trakcie realizacji testu silników rakietowych SuperDraco, wykorzystywanych przez pojazd załogowy Dragon 2 do manewrowania i w roli rakietowego systemu ratunkowego. W wyniku anomalii pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu.

Przez kolejne miesiące trwało dochodzenie, którego celem było ustalenie przyczyny tej eksplozji. Dochodzenie było wykonywane wspólnie przez SpaceX, NASA przy wsparciu Federal Aviation Administration (FAA), National Transportation Safety Board (NTSB) i amerykańskich sił powietrznych USAF. Firma SpaceX wydała 15 lipca oficjalne oświadczenie dotyczące tej eksplozji.

100 milisekund…

Eksplozja nastąpiła podczas ostatniego z serii testów SuperDraco. Na 100 milisekund przed odpaleniem silniczków doszło do wspomnianej anomalii. W wyniku dochodzenia udało się zidentyfikować “przeciekający komponent”, który pozwolił ciekłemu utleniaczowi (w tym przypadku tetratlenek diazotu, NTO) dostać się do przewodów dla ciekłego helu. Pewna ilość tego NTO przecisnęła się przez zawór dla helu z dużą prędkością, czego wynikiem było uszkodzenie tytanowego zaworu. To z kolei doprowadziło do eksplozji.

Firma SpaceX przeprowadziła dodatkowe testy, w wyniku których odkryła nieoczekiwaną reakcję pomiędzy tytanem a NTO. Choć NTO jest używany od dekad, podobnie jak tytan – jak na razie nie spotkano się z tego typu reakcją.

Wynikiem dochodzenia są modyfikacje, które uniemożliwiają dostanie się ciekłego NTO do innych przewodów. SpaceX ma zamiar użyć innego typu zaworów, które nie pozwolą na przeciśnięcie się NTO.

Dochodzenie trwa

Oprócz tego kapsuła załogowa Dragon 2, która miała być wykorzystana do pierwszego załogowego lotu, zostanie wykorzystana do testu systemu ratunkowego w locie. Z kolei kapsuła Dragon 2, która miała być wykorzystana do pierwszego “regularnego” lotu załogowego na ISS, zostanie wykorzystana w pierwszym załogowym locie testowym kapsuły Dragon 2 (oznaczenie SpX-DM2).

Z dostępnych informacji wynika, że SpaceX nie zakończył jeszcze w całości dochodzenie. Wydaje się jednak, że przed końcem lata uda się w całości wyjaśnić okoliczności eksplozji z 20 kwietnia. Będzie to ważny krok ku dalszym testom oraz pierwszej misji załogowej SpX-DM2. Firma SpaceX zaproponowała przeprowadzenie misji SpX-DM2 pomiędzy 1 listopada 2019 a 1 maja 2020. Jest to dość szerokie okienko startowe, rozpoczynające się jeszcze w tym roku.

Eksplozja kapsuły Dragon 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.