Początek misji Apollo 11 – 50 lat temu

0

Mija właśnie 50 lat od początku misji księżycowej Apollo 11.

Start misji Apollo 11 nastąpił 16 lipca 1969 roku o godzinie 14:32 CET. Na szczycie rakiety, wewnątrz kapsuły Apollo, znaleźli się astronauci Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins. Celem misji Apollo 11 było pierwsze lądowanie człowieka na powierzchni Księżyca.

Załoga misji Apollo 11 / Credits - NAS
Załoga misji Apollo 11 / Credits – NASA

Poniższe nagranie, o długości ponad 8 minut, odpowiada 30 sekundom czasu rzeczywistego. Start Saturna V był nagrywany z prędkości 500 klatek na sekundę.

Start rakiety Saturn V – początek misji Apollo 11 / Credits – NASA
Powyższe nagranie w “czasie rzeczywistym” / Credits – NASA

Księżycowe misje Apollo zostały wykonane za pomocą potężnej rakiety Saturn V. Ta rakieta, o nośności 118 ton na niską orbitę okołoziemską oraz ponad 48,5 tony na trajektorię księżycową, była zdolna wynieść kapsułę Apollo oraz lądownik LM w jednym starcie. Bez tej potężnej rakiety podróż człowieka na Srebrny Glob z pewnością byłaby znacznie bardziej skomplikowana.

Rakieta Saturn V użyta do misji Apollo 11 - zdjęcie z 20 maja 1969 / Credits - NASA
Rakieta Saturn V użyta do misji Apollo 11 – zdjęcie z 20 maja 1969 / Credits – NASA

Pięćdziesiąta rocznica misji Apollo 11 to świetny moment na “spojrzenie wstecz” jak i “spojrzenie w przyszłość”. Apollo 11 może być uznane za jedno z największych osiągnięć ludzkości oraz przykład niesamowitego postępu technologicznego, jaki nastąpił w XX wieku. To osiągnięcie (program Apollo) z pewnością nie może być rozpatrywane tylko jako “dawne” wydarzenie do którego “nie warto powracać” – w XXI wieku człowiek powinien znów stanąć na Srebrnym Globie. Tym razem na stałe.

Zapis ze startu Saturna V do misji Apollo 11 / Credits – Raw Space

Czas w artykule został zmieniony. W 1969 roku w Polsce nie używano czasu letniego CEST.

(NASA, PFA, Tw, A11)

Comments are closed.