IAC 2019 – drugi raport

0

W Waszyngtonie trwa konferencja IAC 2019. Podczas trzeciego i czwartego dnia konferencji nastąpiło kilka ciekawych wydarzeń, także związanych z polską branżą kosmiczną.

“Polish Space Night” – prezentacja polskiej branży kosmicznej

Wydarzenie “Polish Space Night” odbyło się wieczorem 22 października. To wydarzenie wspólnie zorganizowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Ambasada RP w Waszyngtonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). Podczas “Polish Space Night” zaprezentowało się kilka podmiotów z polskiej branży kosmicznej przed przedstawicielami kilku amerykańskich firm, NASA oraz japońskiej agencji JAXA.

Prezentacja firmy Astronika / Credits - kosmonauta.net
Prezentacja firmy Astronika / Credits – kosmonauta.ne
Prezentacja firmy Blue Dot Solutions / Credits – kosmonauta.net

POLSA bliżej współpracy z NASA

Dwudziestego czwartego października nastąpiło “wspólnego oświadczenia” (joint statement) o współpracy pomiędzy POLSA a NASA. Oświadczenie w imieniu POLSA podpisał Prezes Michał Szaniawski, zaś w imieniu NASA – Administrator James Bridenstine. To porozumienie jest pierwszym krokiem ku dalszemu zacieśnieniu współpracy pomiędzy Polską a USA w branży kosmicznej. POLSA na swej stronie wymieniła m.in. robotykę, loty załogowe czy aplikacje satelitarne jako tematy przyszłej współpracy.

Czy modele dla śmieci kosmicznych dają zbyt niskie wyniki?

Podczas jednej z sesji tematycznych na IAC 2019 zaprezentowano ciekawe rezultaty porównania skatalogowanych “śmieci kosmicznych” ze znanych fragmentacji z modelami matematycznymi. Okazuje się, że obecnie powszechnie stosowane modele mogą podawać zbyt niskie wartości stworzonych szczątków – przede wszystkim tych mniejszych od 10 cm. Może to oznaczać, że potencjalnie wokół Ziemi krąży jeszcze więcej szczątków niż to wcześniej przewidywano.

Tematyka “śmieci kosmicznych” była poruszana na kilku sesjach technicznych na IAC 2019. Pojawiły się m.in. nowe i bardzo realistyczne koncepcje umiejscawiania satelitów, tak, by ich naturalna deorbitacja przebiegała szybciej. Zaprezentowano także koncepcje aktywnego usuwania śmieci kosmicznych oraz ryzyko od już nieaktywnych satelitów (m.in. Envisat). Wydaje się, że tym razem zaproponowane rozwiązania nie pozostaną jedynie koncepcjami – świadomość pilnego działania w tematyce śmieci kosmicznych jest powszechna także w kręgach politycznych, w szczególności w USA i w Europie.

SpaceX na IAC 2019

Po raz ostatni SpaceX wystąpił ze stanowiskiem na IAC 2015. Nie oznacza to jednak, że przedstawiciele tej firmy nie są aktywni na konferencjach IAC. W 2019 roku Gwynne Shotwell ze SpaceX wystąpiła z przemową, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników IAC 2019.

https://www.youtube.com/watch?v=gfleQ2CTeBc
Przemówienie Gwynne Shotwell na IAC 2019 / Credits – Стим Берги

Boeing prezentuje Astrovan II

Na IAC 2019 firma Boeing zaprezentowała pojazd Astrovan II, który ma służyć do przewiezienia astronautów uczestniczących w misji kapsuły CST-100 na stanowisko startowe. Nazwa “Astrovan II” oczywiście nawiązuje do wcześniejszego Astrovana, który dowoził astronautów do promu kosmicznego przed startem.

Pojazd Astrovan II / Credits - Boeing
Pojazd Astrovan II / Credits – Boeing

Astrovan II to pojazd firmy Mercedes. We wnętrzu zainstalowano sześć foteli dla astronautów. Astrovan II będzie wykonywać około 20 kilometrową trasę z astronautami “na pokładzie”. Firma Boeing ma nadzieję, że już w 2020 roku nastąpi pierwsza załogowa misja CST-100 Starliner. Wcześniej, tj. 17 grudnia 2019, powinien nastąpić start pierwszego bezzałogowego testu tej kapsuły.

Wnętrze Astrovana II / Credits - kosmonauta.net
Wnętrze Astrovana II / Credits – kosmonauta.net

Artemis na IAC 2019

Wiele amerykańskich firm – oraz oczywiście NASA – prezentuje program Artemis. Co ciekawe, “nie zapomina się” o udziale Europy w tym programie, zarówno w budowie stacji Gateway, jak i przy budowie pojazdu MPCV Orion. Oczywiście, na pierwszym planie są jednak prezentowane amerykańskie elementy całego programu. Inne agencje, w szczególności JAXA, przypominają także o swoim wkładzie do programu Artemis.

Pojawią się także pytania, czy do 2024 roku rzeczywiście uda się zbudować i wysłać w kierunku Księżyca wszystkie elementy potrzebne do załogowego lądowania na Srebrnym Globie. Choć przedstawiciele NASA zapewniają, że jest to termin realistyczny, pojawiają się jednak komentarze, że wiele zależy od przyszłych budżetów tej agencji kosmicznej. Jak na razie nie wiadomo, czy na rok fiskalny 2021 NASA otrzyma dodatkowe fundusze.

Grafika prezentująca MPCV Orion w pobliżu Księżyca / Credits - Lockheed Martin
Grafika prezentująca MPCV Orion w pobliżu Księżyca / Credits – Lockheed Martin

Zapraszamy do pierwszego raportu z IAC 2019.

(BDS)

Comments are closed.