NASA prezentuje skafandry do programu Artemis

0

Piętnastego października NASA zaprezentowała skafandry do wykonywania misji w ramach programu Artemis.

Dwudziestego szóstego marca 2019 roku administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Program został nazwany Artemis.

Jednego elementu do prac na powierzchni Srebrnego Globu z pewnością brakuje: skafandra kosmicznego. Aktualnie używane skafandry – amerykańskie EMU oraz rosyjskie Orlan (na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ISS) nie są przystosowane do funkcjonowania w warunkach Księżyca.

We wrześniu pojawiła się informacja, że NASA w 2023 roku przetestuje nowe skafandry dla potrzeb Artemis na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Te testy mają nastąpić w warunkach mikrograwitacji, na pokładzie ISS. W połowie października NASA zaprezentowała nowe skafandry, które można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Prezentacja skafandrów do programu Artemis / Credits – NASA TV

Na uwagę zwraca inne położenie plecaka skafandra. Nagranie także prezentuje kilka podstawowych zakresów ruchów, które są ważne dla prac na Księżycu.

Prawdopodobnie kilka elementów skafandra do prac na powierzchni Księżyca ulegnie jeszcze zmianie. Od kilku lat NASA pracuje nad koncepcjami nowych skafandrów kosmicznych. Obserwowane są także technologie, które mogą być wykorzystane do przyszłej generacji skafandrów kosmicznych. Jest zatem prawdopodobne, że nowe rozwiązania zostaną jeszcze dołączone do skafandrów dla potrzeb programu Artemis.

(NASA)

Comments are closed.