ExoMars – testy i przygotowania do startu

3

Trwają testy misji ExoMars, jednak wciąż nie wiadomo, czy uda się przeprowadzić start w 2020 roku.

Start misji ExoMars (z łazikiem Rosalind Franklin) jest planowany na lipiec 2020 roku. Do tego czasu muszą zakończyć się testy oraz integracja i weryfikacja wszystkich elementów tej misji ExoMars. Czasu jest mało, a nadal nie wszystkie testy są udane. Ostatnia seria testów spadochronowych nie zakończyła się sukcesem. W sierpniu doszło do warsztatów dotyczących spadochronów, w których wzięli udział eksperci z ESA oraz NASA. Obecnie ESA planuje kolejną serię testów pomiędzy styczniem a marcem 2020.

W międzyczasie łazik został ukończony i obecnie przechodzi serię testów środowiskowych. O tych testach ESA poinformowała w niedawno opublikowanym nagraniu.

Prace nad ExoMars – październik 2019 / Credits – European Space Agency, ESA

Co ciekawe, powyższe nagranie zawiera także informacje o wybranym miejscu lądowania dla ExoMars. Rekomenduje się Oxia Planum – jest to jedno z dwóch miejsc dla lądowania, które wybrano jeszcze w 2017 roku. W przypadku misji ExoMars elipsa lądowania o rozmiarach 120 x 19 km nie powinna obejmować struktur powierzchniowych, które mogłyby stwarzać ryzyko podczas lądowania, rozłożenie ramp platformy powierzchniowej, po których łazik zjedzie na powierzchnię. A to oznacza, że trzeba było zbadać obszar pod kątem występowania na nim stromych zboczy, sypkiego materiału i dużych głazów.

Oxia Planum znajduje się na granicy, gdzie wiele kanałów opróżniało się na rozległe równiny i charakteryzuje się warstwami minerałów, które powstały w wilgotnym środowisku jakieś 3,9 miliardy lat temu.

Obserwacje z orbity wskazują, że minerały na Oxia Planum są reprezentatywne dla występujących w całym tym regionie, a tym samym pozwalają badać warunki panujące w skali globalnej w tej epoce marsjańskiej historii.

(ESA)

3 komentarze

  1. Ale jaja będą jak im się uda wylądować (a nie wierzę w to) myślę że ostatecznie puszczą im nerwy i przełożą. No chyba że pójdą ścieżką Fobos-Grunta – “dobra tyle lat dłubiemy nic już z tym więcej nie zrobimy wóz albo przewóz”.
    Nie życzę im źle bo sam mam ochotę na nowe pocztówki z Marsa ale realnie nie widzę tego dobrze.

  2. Rozumiem że ten Łazik to Polska konstrukcja ,jak od kilku lat Polacy zdobywają pierwsze miejsca z Polskimi łazikami w konkursach wszelakich w NASA i na świecie.