Minimalna konfiguracja LOP-G

3

Stacja LOP-G początkowo zostanie zbudowana w “minimalnej konfiguracji”, złożonej z jedynie dwóch modułów.

Stacja Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G, wcześniej znana jako Deep Space Gateway, DSG, a czasem nazywana też skrótowo “Gateway”) to projekt małego kompleksu załogowego krążącego wokół Księżyca. LOP-G ma krążyć po eliptycznej sześciodniowej orbicie typu “Near Rectilinear Halo Orbit” (NRHO), w której punkt najbliższy do naszego satelity to ok. 3000 km, zaś najdalszy – ok. 70 tysięcy km. Utrzymanie LOP-G na tego typu orbicie wymagałoby delta-v o wartości zaledwie 10 m/s rocznie – byłby to świetny punkt “przesiadkowy” do eksploracji Księżyca. Co więcej, LOP-G będzie mogła zmieniać swoją orbitę, ułatwiając tym samym poszczególne misje na powierzchnię Srebrnego Globu.

Wyjaśnienie orbity NHRO dla LOP-G / Credits – aisolutionsinc

Pod koniec sierpnia 2019 ukazało się wspólne oświadczenie rady pięciu agencji kosmicznych zaangażowanych w program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz LOP-G. Ta rada potwierdziła zainteresowanie obecnych partnerów ISS w budowie i użytkowaniu LOP-G.

Prace nad LOP-G powstały zanim jeszcze administracja amerykańskiego Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Ten cel jest bardzo ambitny i z pewnością będzie bardzo kosztowny. W tym roku pojawiły się nawet pytania, czy LOP-G nie zostanie skasowana lub opóźniona z uwagi na program Artemis. Teraz już wiadomo, że LOP-G zostanie na początku zbudowana w formie “minimalnej”. W drugiej połowie przyszłej dekady dojdzie natomiast do rozbudowy LOP-G o kolejne moduły.

Minimalna konfiguracja LOP-G

W swojej minimalnej konfiguracji będzie się składać z zaledwie dwóch modułów:

 • Power and Propulsion Element (PPE), który będzie zasilać i napędzać stację (kontrakt przyznany firmie Maxar),
 • Habitation and Logistics Outpost (HALO), czyli małe laboratorium i przestrzeń życiowa stacji.

Moduły PPE i HALO zostaną zbudowane na podstawie umów z amerykańską agencją NASA. Pozostałe moduły i elementy LOP-G, które sfinansują inne agencje kosmiczne, zostaną dostarczone na tę stację już po pierwszych lądowaniach programu Artemis.

NASA zamierza podpisać kontrakt z firmą Northrop Grumman (NG) dla modułu HALO. Firma NG ostatnio przyznała, że do 2024 roku będzie gotowa zbudować tylko jeden moduł dla stacji LOP-G.

W minimalnej konfiguracji LOP-G ma wspierać pierwsze księżycowe misje programu Artemis. Oznacza to, że kapsuła MPCV Orion będzie dowozić astronautów na stację Gateway, po czym z tej stacji rozpocznie się podróż na powierzchnię Srebrnergo Globu – już na pokładzie lądownika księżycowego.

(NSF, S-N, Tw, NASA, PFA)

3 komentarze

 1. Maszyna Trurla on

  Jak później przyłączą do tego ESPRIT? Miał znajdować się tuż obok modułu napędowego.
  Fajnie byłoby jakby drugim habitatem na stacji był B330.

  • byko (Klapaucjusz) on

   Ta stacja zniknie zanim dane jej będzie się narodzić – jedynym hardware jaki po niej zostanie będą jej rysunki.