IAC 2019 – pierwszy raport

0

W Waszyngtonie trwa konferencja IAC 2019. W tej największej konferencji branży kosmicznej uczestniczą także przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego.

IAC czyli International Astronautical Congress to jedno z najważniejszych wydarzeń światowego sektora kosmicznego. Na zjeździe organizowanym przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF) co roku pojawia się po kilka tysięcy przedstawicieli branży zarówno związanych z przemysłem, jak i środowiskami badawczymi oraz administracyjnymi.

Co roku IAC odbywa się w innej części świata. W 2014 kongres odbywał się w Toronto, w 2015 w Jerozolimie, w 2016 w Guadalajarze a 2017 w Adelajdzie. W 2018 roku IAC odbyło się w Bremie, ważnym punkcie na mapie niemieckiego przemysłu kosmicznego.

IAC 2019 – echo Apollo 11, kierunek: Artemis

W pięćdziesiątą rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu IAC odbędzie się w Waszyngtonie. Tegoroczna edycja tej konferencji zapowiadała się na największą z dotychczasowych – przewidywano się nawet 10 tysięcy przedstawicieli branży kosmicznej z całego świata. Tymczasem do Waszyngtonu przyjechał mniej więcej 6 tysięcy uczestników. Zabrakło przede wszystkim przedstawicieli chińskiego sektora kosmicznego – przyjechała zaledwie garstka przedstawicieli z tego państwa, najczęściej ze środowisk akademickich.

Podstawowym tematem IAC 2019 jest ogłoszony w tym roku nowy program NASA – Artemis. Ten program ma doprowadzić do powrotu człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Już pierwsze oficjalne wystąpienia na IAC 2019 bezpośrednio dotyczyły Artemis oraz misji programu Apollo.

Mike Pence przemawia na otwarciu IAC 2019 / Credits - K. Kanawka, Kosmonauta.net
Mike Pence przemawia na otwarciu IAC 2019 / Credits – K. Kanawka, Kosmonauta.net

Na uroczystym otwarciu konferencji wystąpił wice-prezydent USA – Mike Pence. Jego mowa zaznaczała mocno amerykańską pozycję w sektorze kosmicznym oraz ambicje dalszego przewodzenia w sektorze kosmicznym. Co ciekawe, ilość braw z widowni na zdania związane z tym zaznaczaniem pozycji USA w branży kosmicznej była wyraźnie niższa niż gdy Mike Pence wspominał o potrzebie międzynarodowych działań. Warto tu dodać, że amerykańskie środowiska polityczne są świadome, że program Artemis – choć realizowany przez NASA – jest międzynarodowym działaniem z mocną pozycją Europy, Kanady i Japonii. Ponadto, wyraźnie zaznaczony został wkład podmiotów komercyjnych w program Artemis.

Co ciekawe, Mike Pence zaznaczył, że pobyt astronautów na Księżycu może trwać nawet kilka miesięcy. Program Artemis ma być także przygotowaniem do znacznie trudniejszych misji marsjańskich.

Krótkie podsumowanie pierwszego dnia IAC 2019 / Credits – WebsEdgeEducation

Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji, rozpoczęły się sesje techniczne. W tym roku pomiędzy 21 października (pierwszy dzień konferencji) a 25 października (ostatni dzień konferencji) odbędzie się ponad 200 sesji. Podczas każdej z tych sesji zostanie zaprezentowanych około 10-15 publikacji z różnych aspektów branży kosmicznej.

Artemis – dalsze szczegóły na IAC 2019

Na IAC 2019 zaprezentowane zostały dalsze szczegóły dotyczące programu Artemis. Najciekawsze trzy informacje są następujące:

  • Firmy Blue Origin, Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper zapowiedziały wspólne prace nad lądownikiem księżycowym. Część firmy Blue Origin została zaprezentowana już w maju (lądownik Blue Moon). Te firmy prześlą do NASA propozycję trójczłonowego lądownika, który ma być gotowy do 2024 roku na misje księżycowe.
  • NASA zapowiedziała dostarczenie w 2022 roku na powierzchnię Srebrnego Globu stosunkowo dużego łazika o masie 300 kg. Łazik ma poszukiwać różnych zasobów, w tym gazów “lotnych” na Księżycu, czyli takich, które mogą być uwięzione pod pokładami regolitu na naszym satelicie.
  • Firma Lockheed Martin zaprezentowała koncepcję małego bezzałogowego lądownika księżycowego, zdolnego do dostarczenia różnej wielkości instrumentów naukowych. Masa całkowita ładunku naukowego ma wynieść do 350 kg. Jest możliwe, że ta koncepcja lądownika będzie oferowana NASA jako forma dostarczenia wspomnianego łazika w 2022 roku.

Ponadto, zaprezentowane zostały wyniki zrealizowanych dotychczas misji księżycowych oraz planowanych kolejnych wypraw. Bardzo ciekawą prezentacją było wystąpienie przedstawiciela izraelskiej misji Beresheet, której nie udało się wylądować na Księżycu. Prezentacja zawierała dość szczegółowy opis problemów, jakie misja Beresheet napotkała po starcie.

Polska na IAC 2019

W tym roku Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zorganizowała stanowisko dla krajowych podmiotów aktywnych w branży kosmicznej. Stanowisko jest częścią dużej hali wystawowej na IAC 2019. Oprócz stanowiska przedstawiciele polskiej branży kosmicznej zaprezentują wyniki swoich prac. Więcej szczegółów dotyczących polskiego udziału na IAC 2019 można znaleźć na stronie POLSA.

Polskie stanowisko na IAC 2019 / Credits - K. Kanawka, Kosmonauta.net
Polskie stanowisko na IAC 2019 / Credits – K. Kanawka, Kosmonauta.net

We wtorek 22 października w Ambasadzie RP w Waszyngtonie odbędzie się wydarzenie dedykowane polskiemu sektorowi kosmicznemu.

(BDS)

Comments are closed.