Od początku września 2017 bezzałogowy prom X-37B krąży wokół Ziemi w misji OTV-5. Jak na razie nie wiadomo kiedy zakończy się ta misja.
Piąta orbitalna podróż X-37B rozpoczęła się 7 września 2017 roku o godzinie 17:00 CEST. Oznaczenie tej misji brzmi OTV-5. Do wyniesienia mini-promu X-37B zastosowano rakietę Falcon 9R. Nie tylko lot rakiety zakończył się pełnym sukcesem – udało się również lądowanie pierwszego stopnia na lądowisku o nazwie Landing Zone – 1 (LZ-1).Przez wiele miesięcy od momentu startu nie udało się wykryć tego mini-promu na orbicie. Jest to dość zaskakujące, gdyż w poprzednich czterech lotach orbitalnych X-37B w ciągu miesiąca od startu udało się wykryć pojazd na orbicie. Wykrycia były wynikiem obserwacji zaawansowanych astronomów-amatorów. W przypadku poprzedniej misji OTV-4 do wykrycia doszło już po tygodniu od startu. Wówczas, pomimo braku dostępnych danych, amatorom udało się wykryć pojazd i następnie opisać jego orbitę.
Dopiero po ponad siedmiu miesiącach od startu, w kwietniu 2018, udało się wykryć X-37B w misji OTV-5 na orbicie. Pojazd w misji OTV-5 przebywał wówczas na orbicie o wysokości 353 x 354 km i nachyleniu aż 54,5 stopnia. Jest to zupełnie inna orbita niż wcześniejsze misje X-37B.
Ponad rok później OTV-5 nadal przebywa na orbicie. Nastąpiło kilka zmian wysokości orbity – najnowsza wysokość to 311 x 324 km (dane z 1 maja 2019).
Jak na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się misja OTV-5. Wydaje się, że prawdopodobnie nastąpi to przed początkiem misji OTV-6, aktualnie planowanej na grudzień 2019. Operator obu egzemplarzy X-37B – amerykańskie lotnictwo wojskowe (USAF) z reguły nie przekazuje żadnych informacji na temat stanu misji. Dopiero na 2-3 dni przed lądowaniem X-37B może pojawić się notka NOTAM, wydzielająca pewną przestrzeń powietrzną dla lądującego pojazdu.
(PFA)