X-37B (OTV-6) odnaleziony

0

Zaledwie kilkanaście godzin po starcie mini-prom X-37B w misji OTV-6 został odnaleziony na orbicie.

W niedzielę 17 maja 2020 o godzinie 15:14 CEST z przylądka Canaveral wystartowała rakieta Atlas 5 w konfiguracji 501. Start nastąpił z wyrzutni LC-41. Na pokładzie tej rakiety znalazł się mini-prom X-37B w szóstej orbitalnej misji o oznaczeniu OTV-6. Lot przebiegł prawidłowo i X-37B znalazł się na orbicie.

Operatorem X-37B były amerykańskie siły powietrzne (USAF) – a obecnie US Space Force (USSF), stąd nie pojawiła się informacja o parametrach orbity. Jest to standardowa procedura – podczas wszystkich poprzednich misji X-37B sytuacja była taka sama. Zwykle poszukiwanie X-37B nie było proste i zajmowało przynajmniej kilka tygodni. W przypadku misji OTV-5 pojazd X-37B został wykryty dopiero po siedmiu miesiącach od startu.

Tym razem X-37B został szybko odnaleziony. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin od startu amatorzy zlokalizowali X-37B na orbicie. Pojazd znajduje się na orbicie o wysokości 390 km i nachyleniu 45 stopni. Wysokość orbity z pewnością będzie się zmieniać w kolejnych tygodniach i miesiącach – zarówno “w dół” (naturalne obniżanie orbity) jak i “w górę” (podnoszenie orbity za pomocą silniczków X-37B).

To szósta misja tego pojazdu, a jego oznaczenie to OTV-6. Jednym z eksperymentów prowadzonych na pokładzie X-37B jest Photovoltaic Radiofrequency Antenna Module Flight Experiment (PRAM-FX). Jego celem jest konwersja zgromadzonej energii z paneli słonecznych na fale mikrofalowe o częstotliwości 2,45 GHz. Ten eksperyment został zaprojektowany przez Naval Research Laboratory (NRL). Dzień po starcie NRL poinformowało o uruchomieniu eksperymentu PRAM-FX.

Eksperyment PRAM-FX / Credits - NRL
Eksperyment PRAM-FX / Credits – NRL

Ile będzie trwać misja OTV-6? USAF nie poinformowało o swoich planach. Jest dość prawdopodobne, że misja będzie trwać znacznie dłużej niż rok, a nawet ponad dwa lata. Dotychczas każda kolejna orbitalna misja X-37B trwała coraz dłużej – od 224 dni (OTV-1) do ponad 780 dni (OTV-5).

Misja OTV-6 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, Tw)

Comments are closed.