Rakieta Grot – pułap 18,5 km

4

Rakieta zbudowana przez studentów SKA Politechniki Warszawskiej osiągnęła pułap 18,5 km. Jest to nowy rekord w wysokości lotu rakiety amatorskiej w Polsce.

Rakieta Grot wystartowała 27 kwietnia z poligonu w Drawsku Pomorskim. W trakcie lotu rakieta osiągnęła maksymalną prędkość 2,1 Mach oraz pułap 18,5 km. Cel lotu – osiągnięcie pułapu 15 km – został wykonany z dużym zapasem.

Model rakiety Grot / Credits - SKA
Model rakiety Grot / Credits – SKA

Jest to nowy amatorski rekord w wysokości lotu rakiety w Polsce. Ten rekord pobił wcześniejszy aż o 6,2 km. Poprzedni rekord należał do rakiety K-1 X, której lot odbył się w październiku 2016 roku.

Rakieta Grot została zbudowana przez studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

(PW SKA)

4 komentarze

  1. No i co przemądrzalscy, na wysokości 15km miała efektownie wybuchnąć żeby przypadkiem nie przekroczyć prawa? A może trzeba ich spektakularnie ukarać żeby sobie nie myśleli, że mogą bezkarnie podskakiwać? Najlepiej odebrać licencję żeby już nigdy nic nie wysłali – nie daj Boże jeszcze w Kosmos, ech ….

    • Grzecznie zapytałem, czy się prawo zmieniło. Wiem, że prowadzone były prace w tym kierunku, ale nie wiem z jakim skutkiem. Poluzuj stringi.

  2. Cel lotu może być osiągnięty, ale nie wykonany. Tak na marginesie, zmieniło się już prawodawstwo w Polsce, że rakiety przekraczają pułap 15 kilometrów?