Koniec misji OTV-6

0

Lądowanie mini-promu kosmicznego X-37B.

Dwunastego listopada zakończyła się misja OTV-6 amerykańskiego bezzałogowego mini-promu X-37B.

Bezzałogowy X-37B wyglądem przypomina znane wahadłowce z załogowego programu NASA. Różni się jednak od nich znacznie wielkością. Maszyna posiada długość niecałych 9 metrów. Oprócz skrzydeł z tyłu maszyny wystają dwa stateczniki, które nadają mini-orbiterowi charakterystyczny wygląd. X-37B powraca na Ziemię i ląduje na pasie niczym zwykły samolot. Operatorem X-37B jest obecnie United States Space Force (USSF). Dotychczas zbudowano dwa egzemplarze X-37B.

Misja OTV-6 rozpoczęła się 17 maja 2020 o godzinie 15:14 CEST z przylądka Canaveral za pomocą rakiety Atlas 5 w konfiguracji 501. Start nastąpił z wyrzutni LC-41. Na pokładzie tej rakiety znalazł się mini-prom X-37B w szóstej orbitalnej misji o oznaczeniu OTV-6. Lot przebiegł prawidłowo i X-37B znalazł się na orbicie.

To szósta misja tego pojazdu – stąd jej oznaczenie to OTV-6. Jednym z eksperymentów prowadzonych na pokładzie X-37B jest Photovoltaic Radiofrequency Antenna Module Flight Experiment (PRAM-FX). Jego celem jest konwersja zgromadzonej energii z paneli słonecznych na fale mikrofalowe o częstotliwości 2,45 GHz. Ten eksperyment został zaprojektowany przez Naval Research Laboratory (NRL). Dzień po starcie NRL poinformowało o uruchomieniu eksperymentu PRAM-FX.

Eksperyment PRAM-FX / Credits – NRL

Lądowanie w Kennedy Space Center (KSC) na pasie Shuttle Landing Facility (SFL) nastąpiło 12 listopada 2022 roku o godzinie 11:22 CET. Łącznie ten mini-prom spędził na orbicie w misji OTV-6 aż 910 dni. Jest to aktualny rekord w długości pobytu X-37B na orbicie. Z udostępnionych zdjęć wynika, że ten egzemplarz X-37B w świetnym stanie przetrwał ponad dwa lata na orbicie – brak zauważalnych uszkodzeń.

X-37B po zakończeniu misji OTV-6 / Credits – USSF

Misja OTV-6 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, Tw)

Comments are closed.