Udany początek misji Artemis I

0

Początek misji księżycowej, początek powrotu człowieka na Księżyc!

Szesnastego listopada rozpoczęła się długo oczekiwana misja Artemis I – pierwsza wyprawa pojazdu MPCV Orion w kierunku Srebrnego Globu.

Do startu misji Artemis I doszło 16 października 2022 o godzinie 07:47 CET z wyrzutni LC-39B. Start został opóźniony o około 43 minuty wskutek drobnego przecieku wodoru (naprawionego przez specjalny “Red Team”) oraz… problemów z przełącznikiem Ethernet przy stacji radarowej. Potężna rakieta SLS pracowała prawidłowo. Kapsuła MPCV Orion oraz stopień Interim Cryogenic Propulsion Stage (IPCS) znalazły się na prawidłowej orbicie wstępnej.

W mniej niż godzinę i 55 minut od startu kapsuła MPCV Orion oddzieliła się od górnego stopnia i podążyła do Księżyca.

Separacja od stopnia IPCS / Credits – NASA TV

MPCV Orion jest w drodze do Księżyca. Szóstego dnia misji (21 listopada) dojdzie do asysty grawitacyjnej naszego naturalnego satelity. Przez trzy kolejne dni MPCV Orion będzie w drodze do orbity DRO, gdzie będzie przebywać w dniach 10 – 15 misji. Szesnastego dnia misji dojdzie do uruchomienia silników pojazdu, po czym MPCV odejdzie z orbity DRO. Następnie 20 dnia misji rozpocznie się podróż powrotna ku Ziemi, która zakończy się 26 dnia, czyli 11 grudnia 2022.

Widok na Ziemię z misji Artemis I / Credits – NASA

Misja Artemis będzie trwać 26 dni. Lądowanie planowane jest na 11 grudnia, około godziny 15:40 CET.

Zapis startu misji Artemis I / Credits – NASA TV

Artemis I jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.